Dwa modele szkoleń wojskowych w Polsce. Gen. Kukuła ujawnia szczegóły
"Zakończyliśmy programowanie" szkoleń wojskowych dla cywilów - powiedział w TVN24 szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Jak dodał, do ustalenia pozostała "kwestia związana z gratyfikowaniem" i określenie bonusów dla osób, które na takie szkolenia się zgłoszą.
2025-04-03, 08:05
Dwa modele szkoleń wojskowych
Generał Kukuła zdradził, że przewidziane są dwa rodzaje szkoleń. Pierwszy dotyczy osób, "które nie chcą być żołnierzami, ale chcą posiąść kompetencje (...) jak przetrwać w razie kryzysu lub konfliktu zbrojnego". - Druga grupa to wszyscy ci, którzy deklarują chęć obrony ojczyzny z bronią w ręku - przekazał.
Dla pierwszej grupy przewidziano serię szkoleń jedno- i dwudniowych, które mają odbywać się głównie w weekendy. Będą to między innymi szkolenia medyczne, kursy umiejętności przetrwania w mieście "Urban SERE" czy dotyczące przygotowania miejsca zamieszkania na sytuację kryzysową. W tego typu szkoleniach udział będą mogły brać osoby z każdej grupy wiekowej bez limitu.
Dla drugiej grupy, tj. osób chcących czynnie bronić państwa, przewidziano "ofertę służby w rezerwie". Ma ona umożliwić "balansowanie czasu służby, pracy zawodowej i życia rodzinnego".
REKLAMA
Szczegóły dotyczące organizacji zapowiedzianych w marcu przez premiera Donalda Tuska szkoleń wojskowych mają być zaprezentowane przez szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Szkolenia dla ochotników mają rozpocząć się w 2026 roku.
Służba wojskowa w Polsce
Obecnie w naszym kraju mamy armię zawodową bez obowiązkowego poboru. Dla osób, które chciałyby przejść przeszkolenie lub odbyć nieobowiązkową służbę, istnieje kilka ścieżek. Z niektórych mogą skorzystać także bardzo młode osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat.
MON wprowadził m.in. takie projekty jak "Edukacja z wojskiem" i "Trenuj z wojskiem". "Edukacja z wojskiem" to 6-tygodniowy program edukacyjno-obronny realizowany przez żołnierzy Wojska Polskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.
REKLAMA
Posłuchaj
"Trenuj z wojskiem" to cykl sobotnich, otwartych szkoleń wojskowych dla każdego chętnego. Szkolenia prowadzą żołnierze Wojska Polskiego w swoich jednostkach wojskowych. Plan szkolenia (8 godzin) zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością - posługiwanie się bronią/strzelanie na trenażerze, przetrwanie, zachowanie podczas alarmów, walkę wręcz, rzut granatem.
Latem Wojsko Polskie zaprasza młodych ochotników do spędzenia części swoich wakacji na dobrowolnym, darmowym i ochotniczym szkoleniu wojskowym pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Projekt wakacyjnej służby jest skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat. Służba w tym wypadku może stanowić alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej. "To także do 6 tys. zł uposażenia oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe" - zachęca MON.
Można również zgłosić się do przejścia podstawowego zasadniczego szkolenia wojskowego, które trwa do 27 dni. Każda osoba, która weźmie w nim udział, otrzymuje 6 tys. zł brutto.
Źródła: Polskie Radio/TVN24/kor
REKLAMA
REKLAMA