Rozdano Fryderyki 2025. Najbardziej docenieni Zalewski, Quebonafide i Sochacka

W sobotę w Krakowie odbyła się gala wręczenia Fryderyków 2025. Coroczne nagrody dla twórców polskiej muzyki rozrywkowej zostały przyznane przez Akademię Fonograficzną. Wśród zwycięzców Fryderyków 2025 znaleźli się między innymi: Brodka, Kaśka Sochacka czy O.S.T.R. Najwięcej nagród otrzymał Krzysztof Zalewski – jego "Zgłowy" okazało się najlepszym singlem roku pop alternatywny oraz albumem roku rock&blues. Zalewski został też wyróżniony jako Artysta Roku.

2025-04-06, 07:46

Rozdano Fryderyki 2025. Najbardziej docenieni Zalewski, Quebonafide i Sochacka
Krzysztof Zalewski został doceniony aż w trzech kategoriach. Foto: Grzegorz Wajda/REPORTER

Nagrodę Artysty Roku wręczał sam prezydent Krakowa 

Wręczenie najważniejszych nagród polskiej fonografii odbyło się w sobotę w Tauron Arenie Kraków. Artystę Roku Akademia Fonograficzna wybrała spośród wszystkich artystów nominowanych do tegorocznej 31. edycji nagród. Wyróżnienie wręczyła Edyta Bartosiewicz i prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Zalewski odbierając nagrodę podkreślił, że należy się ona wielu artystom. Był przekonany, że to Katarzyna Sochacka otrzyma ten tytuł. 

Zalewski na scenie pojawił się trzykrotnie

Najbardziej utytułowanym artystą tegorocznej gali był Krzysztof Zalewski. Wcześniej tego wieczoru otrzymał statuetki w kategoriach singiel roku pop alternatywny oraz album roku rock&blues. Komisja doceniła go za utwór i album "Z głowy". – Ta statuetka jest dla mnie dowodem na to, że nie ma się certolić w tańcu, jeżeli chodzi o muzykę, bo w piosence z głowy wylałem się tak zupełnie autobiograficznie i znajomi mówili mi "stary, przesadzasz, nie, po co, ubierz to w jakąś metaforę". Okazuje się, że w erze plastikowej muzyki, takiej samej codziennie, potrzebujemy prostego, szczerego przekazu – powiedział Zalewski odbierając statuetkę za singiel roku pop alternatywny.

Dwa Fryderyki dla Quebonafide i Kaśki Sochackiej 

Teledyskiem roku zostałą "Futurama 3" Quebonafide w reżyserii Andrzeja Dragana. Za ten utwór artysta dostał również statuetkę w kategorii singiel roku hip hop. Także Kaśka Sochacka dwukrotnie wychodziła na scenę po Fryderyki – jeden za "Szum" w kategorii singiel roku pop, a drugi za płytę "Ta druga" w kategorii album roku pop. 

Oto pozostali zwycięzcy tegorocznych Fryderyków: 

  • Album roku pop alternatywny: Daria ze Śląska "Na południu bez zmian" 
  • Album roku muzyki alternatywnej: Brodka "Wawa"
  • Muzyka korzeni: Kapela ze Wsi Warszawa i Bassałyki  "Sploty"
  • Album roku muzyka ilustracyjna: Andrzej "Webber" Mikosz "1989 Musical"
  • Album roku metal: Behemoth "XXX Years Ov Blaspherry"
  • Album roku hip-hop: O.S.T.R. "XX"
  • Fonograficzny debiut roku: Wiktor Waligóra 

Honorowe Fryderyki dla legend polskiej muzyki 

Podczas gali wręczono dwa Złote Fryderyki za całokształt twórczości artystom, którzy zasłużyli się dla rozwoju polskiej kultury muzycznej. Pierwszym odznaczono zmarłego w tym roku kompozytora Wojciecha Trzcińskiego, współtwórcę nagród Fryderyki. Statuetkę dla niego odebrali wnukowie – Zofia i Jan. - Choć dziadek odszedł, jego dziedzictwo nie zostanie zapomniane – powiedział wnuk i dodał, że "dziadek żyje, jest obecny w każdym utworze, który stworzył". Drugim Złotym Fryderykiem została nagrodzona Beata Kozidrak. Z powodów zdrowotnych nie pojawiła się osobiście na gali. Wcześniej statuetkę zawiozła jej do Lublina piosenkarka, autorka tekstów Katarzyna Nosowska. Kozidrak w nagraniu internetowym m.in. podziękowała fanom, zaprosiła na przyszłe koncerty.

REKLAMA

Rozdano już wszystkie tegoroczne statuetki 

23 marca w Warszawie rozdano Fryderyki w kategorii muzyki jazzowej. Złoty Fryderyk trafił do grupy Walk Away. 30 marca w Katowicach odbyła się gala wręczenia statuetek w kategoriach muzyki klasycznej. Tutaj Złoty Fryderyk trafił do organisty Joachima Grubicha.

Nominacje wyłaniane w tajnych głosowaniach

Nagrody muzyczne Fryderyki od 1995 r. przyznaje Akademia Fonograficzna, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi prawie 1,8 tys. artystów, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/JL

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej