Nowy wynalazek rozwiąże problem elektrośmieci? Ten plastik rozpuszcza się w wodzie
Nowy wynalazek brytyjskiej firmy pomoże rozwiązać, albo przynajmniej zmniejszyć, światowy problem recyklingu odpadów elektronicznych. Mowa o Aquafade - polimerowym plastiku, całkowicie rozpuszczalnym w wodzie. Pomysł, choć ma grant od brytyjskiego rządu, zmusza jednak specjalistów do stawiania pytań o jego bezpieczeństwo - odnotowuje CNN.
2025-04-07, 20:35
Nowy plastik rozwiązaniem problemu elektrośmieci? Aquafade rozpuści się w wodzie
W 2022 roku wyprodukowano na całym świecie 62 miliony ton elektrośmieci. To ilość wystarczająca do wypełnienia 1,5 miliona ciężarówek - wynika z danych ONZ. Rosnące zapotrzebowanie na elektronikę sprawia, że problem recyklingu takich sprzętów będzie rok rocznie coraz większy - ocenia CNN. Chyba, że upowszechni się rewolucyjny brytyjski wynalazek - plastik rozpuszczalny w wodzie.
Mowa o Aquafade, opracowanym przez założycieli brytyjskiej firmy Pentaform. To specjalny polimer, zwany PVOH albo też alkoholem poliwinylowym. Jego rozpuszczalność w wodzie ma ułatwić recykling elektroniki z elektrośmieci - jak procesorów, kondensatorów, czy drogich minerałów niezbędnych do ich produkcji.
W wynalezieniu nowej substancji pomogli specjaliści Imperial College London. - Znaleźliśmy materiał, który jest jak klej w sztyfcie - opowiada jeden z twórców PVOH Samuel Wangsaputra. - Jednym z kryteriów było to, że musi być nietoksyczny, bo dzieci mogą polizać produkt oraz w pełni biodegradowalny w systemie kanalizacyjnym - wskazywał.
Rozpuszczalna, choć wodoodporna
Substancja, choć rozpuszczalna w wodzie, jest odporna na przypadkowe zamoczenie albo deszczową pogodę - zaznacza naturenews.africa. Wszystko dzięki specjalnej polimerowej wodoodpornej powłoce, wytrzymującej niewielkie ciśnienie przez około 30 minut. - Ale gdy odkręcisz tylko jedną śrubę z produktu, powstaje przeciek. Wtedy zanurzasz go w wodzie. Pięć do sześciu godzin później rozcieńczy się, a to, co pozostaje, to mleczna woda i najcenniejsze części produktu - elektronika - wskazuje wynalazca nowej substancji. Tę pozostałość można po prostu wylać do toalety, gdzie ulegnie biodegradacji - zapewniają twórcy.
REKLAMA

Pierwszym praktycznym wykorzystaniem PVOH mają być świecące opaski koncertowe, a potem - małe przenośne komputery. Na razie substancja jest około dwukrotnie droższa niż zwykły plastik, ale jej twórcy zapewniają, że obudowy to zaledwie kilka procent kosztów elektroniki, a spadek cen przyspieszy masowa produkcja. W tej ma pomóc grant od brytyjskiego rządu.
Rewolucja w świecie elektroniki? Nowa substancja budzi obawy o mikroplastik
Pojawiają się też głosy sceptyczne wobec nowej technologii. Obawy emerytowanego profesora chemii nieorganicznej na Uniwersytecie Oksfordzkim Petera Edwardsa budzą długofalowe skutki rozpuszczania substancji w wodzie, a zwłaszcza możliwość powstania mikroplastiku.
Czytaj także:
- Odzyskujemy coraz mniej surowców. Gospodarka cyrkularna się nie opłaca
- Segregowanie odpadów. "Wciąż potrzebna jest edukacja"
- Rewolucja w recyklingu. Co nas czeka od 2025 roku?
Także Michael Shaver, profesor nauk o polimerach na Uniwersytecie w Manchesterze, zwraca uwagę na nie do końca jasny przebieg procesu utylizacji substancji w wodzie, choć zaznacza, że miejsce systemy kanalizacji mają rozwiązania pozwalające całkowicie zutylizować np. opakowania kapsułek do zmywarek czy prania. "Zespół Aquafade przyznaje, że nie zbadali jeszcze w pełni, w jaki sposób rozwiązanie będzie biodegradowalne w dłuższej perspektywie" - zaznacza CNN.
Źródła: CNN/naturenews.africa/PolskieRadio24.pl/mbl
REKLAMA
REKLAMA