Polska masowo odsyła cudzoziemców? Są najnowsze dane o readmisji

Jak wyglądają polskie statystyki dotyczące odsyłanie imigrantów z powrotem do krajów ich pochodzenia? W ciągu ostatnich kilku lat zmieniła się m.in. struktura narodowościowa osób, wobec których stosowana jest w Polsce readmisja.

2025-04-17, 09:11

Polska masowo odsyła cudzoziemców? Są najnowsze dane o readmisji
Granica polsko-białoruska, woj. podlaskie. Foto: Wojciech Olkuśnik/East News

Polska odsyła imigrantów? Są nowe dane o readmisji

W ciągu ostatnich pięciu lat do Polski zawrócono niecałe pięć tysięcy cudzoziemców - wynika z danych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej byli to: Ukraińcy, Rosjanie, Gruzini i Białorusini.

Jak podała gazeta, łącznie w latach 2021-2025 było ponad 4,3 tys. przypadków readmisji do Polski. W 2021 r. zawrócono do nas 520 osób, rok później było ich już 869, a szczyt przypadł na 2023 r., gdy w ramach istniejących procedur zawrócono 1489 cudzoziemców. W 2024 r. było to 1206 przypadków, a w I kw. tego roku - 310. Najczęściej cudzoziemcy są do nas zawracani z Niemiec (nieco ponad 2,8 tys. przypadków w ciągu ostatnich pięciu lat).

Kto jest odsyłany najczęściej? Przoduje jedna nacja

Na dalszych miejscach znajduje się Norwegia (441 przypadków), Szwecja (199), Francja (161) i Austria (138). Jeśli chodzi o paszporty zawracanych obcokrajowców, najczęściej dotyczyło to Ukraińców (778 osób), Rosjan (590), Gruzinów (423) i Białorusinów (406). Struktura narodowościowa mocno się jednak zmienia - wskazał dziennik.

Czytaj także:

"Jeszcze w 2021 r. na czele listy znajdowali się Gruzini (112 osób), potem ich miejsce zajęli obywatele Ukrainy. Jak nieoficjalnie słyszymy w resorcie spraw wewnętrznych, wynika to często z tego, że obywatele tego kraju posiadają prawo pobytu w Polsce, ale nie mają możliwości podróżowania po Europie np. ze względu na nieaktualny paszport. W takiej sytuacji zawracani są do naszego kraju" - czytamy. 

Readmisja. Co oznacza?

Readmisja jest terminem prawa międzynarodowego zwyczajowego, które umożliwia odesłanie cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę państwa nielegalnie. Readmisja ma zastosowanie na podstawie umów międzynarodowych, zarówno dwu-, jak i wielostronnych. Polska ma podpisane umowy o readmisji m.in. z Czechami, Niemcami, Słowacją, Białorusią, Słowenią i Grecją. Unia Europejska podpisała zaś kilkanaście umów o readmisji z państwami graniczącymi i odległymi.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/PAP/hjzrmb/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej