Luksusowe osiedle w Słowenii całkowicie stworzone przez sztuczną inteligencję

O inicjatywnie Tima Fu, byłego pracownika Zaha Hadid Architects w Londynie, zagraniczne media rozpisywały się już jakiś czas temu. Tim Fu stworzył bowiem projekt luksusowego osiedla nad jeziorem Bald w Słowenii za pomocą sztucznej inteligencji. To pierwsze takie przedsięwzięcie architektoniczne na świecie - pisze "Rzeczpospolita".

2025-04-17, 14:00

Luksusowe osiedle w Słowenii całkowicie stworzone przez sztuczną inteligencję
Sztuczna inteligencja stworzyła osiedle w Słowenii. Foto: Gorodenkoff /Shutterstock/Parametric Arhitecture/X.om screenshot

AI stworzyła osiedle. To pierwszy taki projekt na świecie

Jak czytamy, obecnie założyciel studia architektonicznego Studio Tim Fu na każdym etapie projektowania osiedla pozostawiał szerokie pole do działania algorytmom. Wyznał, że stosował takie narzędzia jak m.in. Midjourney i Stable Diffusion. Tłumaczył, że celem miało być stworzenie domów, które będą futurystyczne, a jednocześnie nawiązywać będą do tradycji w architekturze. Efektem pracy architekta oraz AI jest siedem luksusowych willi.

Osiedle ma powstać na terenie liczącym 22 tysiące metrów kwadratowych. Powstanie tam sześć nowych domów z bardzo charakterystycznymi, wysokimi oknami.

Do osiedli przynależeć będzie też siódma willa - zrewitalizowana Vila Epos z 1909 roku, zaprojektowana przez Jože Plečnika, wybitnego słoweńskiego architekta. Cały projekt zresztą zainspirowany jest słoweńską architekturą. Twórca sięgnął również do akcentów renesansowych i z pierwszej połowy XX wieku, wykorzystując efektowne ryzality.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja stworzyła osiedle w Słowenii

W jaki sposób AI pracowała nad projektem malowniczego osiedla? Twórcy używali sztucznej inteligencji m.in. do ustalenia historycznego kontekstu lokalizacji projektu i wymogów konserwatora zabytków.

Czytaj także: 

AI okazała się też niezastąpiona w czasochłonnych i żmudnych obliczeniach, które na co dzień wykonują architekci, konstruktorzy oraz inni eksperci. Dotyczą one m.in. wymogów prawnych danego projektu, ograniczeń związanych z ukształtowaniem terenu, rozwiązań ekologicznych, energetycznych itp. AI posłużyła też do stworzenia w bardzo krótkim czasie wizualizacji. 

Źródła: Rzeczpospolita/Forbes/Wallpaper.com/hjzrmb/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej