Kampania prezydencka. "Trzaskowski jest zmęczony, a Nawrocki nerwowy"
2025-04-18, 17:00
Kampania prezydencka nabiera tempa, a debaty pokazują zarówno mocne strony, jak i słabości kandydatów. - Hołownia i Biejat walczą o życie, Trzaskowski jest zmęczony i powinien się wyspać, a Nawrocki jest nerwowy. Mentzenowi natomiast spada poparcie kosztem lidera Polski 2050 - mówiła w podcaście Polskiego Radia "Strefa Wpływów" Renata Grochal. Wyścig wyborczy komentowali też Jacek Czarnecki i Roch Kowalski.
Debaty przedwyborcze. Atak pytaniami na Trzaskowskiego?
Część kandydatów na prezydenta ma za sobą pierwszy, bardzo poważny sprawdzian przed wyborami. Wzięli oni udział w debatach przedwyborczych. Dwie pierwsze odbyły się w Końskich - jedna organizowana przez telewizje TVP, TVN i Polsat, a druga przez TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam. Trzecia miała miejsce już w studiu Telewizji Republika. Głównie ze względu na sposób organizacji - bo pierwotnie w Końskich miała się odbyć potyczka słowna tylko z udziałem Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego - nie wszyscy kandydaci uczestniczyli w dwóch pierwszych debatach. Podobnie było w przypadku wydarzenia w siedzibie TV Republika, gdzie nie pojawił się m.in. Rafał Trzaskowski. Jednak w tym przypadku o odmowie udziału zdecydowały bardziej względy o charakterze politycznym, a nie organizacyjnym czy logistycznym.
Część zwolenników KO i sami politycy tej formacji zwracali uwagę, że w trakcie debat kandydaci z formacji tworzących koalicję rządzącą zbyt mocno atakowali pytaniami Rafała Trzaskowskiego, zamiast kierować je przede wszystkim w stronę Karola Nawrockiego czy Sławomira Mentzena.
Posłuchaj
Renata Grochal stwierdziła, że takie są prawa wyścigu wyborczego, a trudne pytania stawiane przez Szymona Hołownię czy Magdalenę Biejat należy tłumaczyć między innymi tym, że oni walczą o przetrwanie, o swoje polityczne życie.
- Jeżeli Szymon Hołownia w tych wyborach dostanie 6 proc. poparcia, to będzie można powiedzieć, że jego partii już nie ma. Biejat też walczy o życie i oczywiście atakuje pytaniami Trzaskowskiego. Zresztą jasne jest, że wszyscy będą atakować tego, który prowadzi w sondażach. I jasne jest, że w debatach wszyscy - przynajmniej ci demokratyczni kandydaci - będą próbowali jemu uszczknąć coś z jego poparcia - powiedziała Renata Grochal.
REKLAMA
Nawrocki podczas debat. "Jest nerwowy, agresywnie atakuje"
Zwróciła również uwagę na spadki kandydata Koalicji Obywatelskiej w kilku najnowszych sondażach. - Trzaskowski traci kosztem Biejat. Natomiast ciekawe przepływy są między Hołownią a Mentzenem. Wzrost poparcia Hołowni ma związek z tym, że spada Mentzenowi. I właśnie dlatego Hołownia wzywa Mentzena na debatę jeden na jeden - podkreśliła dziennikarka. Oceniła też publiczne wystąpienia, w tym te podczas debat, Karola Nawrockiego. Jej zdaniem, kiedy popieranemu przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatowi stawia się trudne pytania, "jest nerwowy, zaczyna seplenić, zawiesza się albo agresywnie atakuje".
- Natomiast Rafał Trzaskowski powinien się wyspać, jeśli chce mieć nowe otwarcie po świętach. Powinien odpocząć. Na debacie było widać, że jest zmęczony. Dlatego nie pokazał tego, co mógłby pokazać, gdyby był w pełni sił - zaznaczyła Renata Grochal.
- Tak kandydaci na prezydenta wypadają w social mediach. Kto na szczycie?
- Dlaczego PiS straciło władzę? Nawrocki postawił diagnozę, wskazał na relację z Ukrainą
Pewnego rodzaju zmęczenie, a także irytację u kandydata Koalicji Obywatelskiej zauważył również Roch Kowalski. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy dziennikarz wskazał ciągłe ataki na Rafała Trzaskowskiego. - Widać po nim - co nie jest dziwne, bo jest nie tylko kandydatem, ale od lat także workiem do bicia - że standardowe pisowskie tezy zaczynają go mierzić. Widać, że jest zirytowany tym, że stawiane mu pytania ciągle się powtarzają i są skonstruowane w ten sam sposób - powiedział Roch Kowalski.
REKLAMA
Kandydat KO przez dziennikarzy mediów sprzyjających Prawu i Sprawiedliwości regularnie jest pytany między innymi o stosunek do migracji, do osób LGBT+ czy o sprawę zdejmowania krzyży w warszawskim magistracie. Zarówno media z tej strony sporu politycznego, jak i sami politycy zarzucają mu, że zmienił zdanie w niektórych kwestiach tylko na potrzeby kampanii wyborczej.
Czarnecki: dobry występ Magdaleny Biejat
Jacek Czarnecki z kolei zwrócił uwagę na wypowiedzi Sławomira Mentzena podczas debaty w TV Republika. Kandydat Konfederacji na pytania często odpowiadał wyuczonymi formułkami, a każdą swoją wypowiedź kończył stwierdzeniem, że należy głosować na niego, bo ma większe szanse wygrania z Rafałem Trzaskowskim w drugiej turze niż Karol Nawrocki. Zdaniem Czarneckiego, Mentzen wypadł po prostu słabo.
Dziennikarz zaznaczył natomiast, że bardzo dobry występ w Końskich odnotowała, ubiegająca się o urząd prezydencki z ramienia Lewicy, Magdalena Biejat. Według niego, docenili ją nawet konserwatywni wyborcy. - Rozmawiałem ze starszymi ludźmi, którzy nie mają lewicowych poglądów. Ale to właśnie oni zauważyli Magdalenę Biejat. Powiedzieli, że to jest "fajna babka". Takie sformułowanie usłyszałem od ludzi, którzy mają raczej konserwatywne poglądy - podkreślił Jacek Czarnecki. Jak dodał, Biejat "walczy o to, żeby mieć rozsądny wynik, lepszy niż w 2015 roku uzyskała Magdalena Ogórek".
We wszystkich sondażach prezydenckich pierwsze miejsce zajmuje kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. W większości z nich drugi jest popierany przez PiS Karol Nawrocki, a trzeci - lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Przy czym ten ostatni w kilku badaniach znalazł się na drugiej pozycji.
REKLAMA
***
Każdy odcinek "Strefy wpływów" dostępny jest na platformie podcastowej Polskiego Radia i na kanale YouTube Polskiego Radia 24.
"Strefa wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.
***
Podcast: Strefa wpływów
Prowadzący: Renata Grochal, Jacek Czarnecki, Roch Kowalski
Data emisji: 18.04.2025
Godzina emisji: 18.00
REKLAMA
Źródła: PR24/bartos
REKLAMA