"Pontyfikat Franciszka był próbą głębokiej reformy Kościoła"
Nie żyje papież Franciszek. Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski podkreślił w Polskim Radiu 24, że "cały pontyfikat papieża Franciszka był próbą głębokiej reformy Kościoła". - Podstawowe hasło, to było hasło duszpasterskiego nawrócenia - powiedział.
2025-04-21, 12:28
- Gościem Rocha Kowalskiego w Polskim Radiu 24 (poniedziałek, 21.04.25, o godz. 11:17) był Marcin Przeciszewski (prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej)
Zmarł papież Franciszek, 266. biskup Rzymu w historii Kościoła, pierwszy jezuita, a także od prawie 200 lat pierwszy zakonnik zasiadający na Stolicy Piotrowej. Był też pierwszym papieżem spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Miał 88 lat.
Posłuchaj
Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów, kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych. Po wyborze przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu. Miało ono charakter programowy, z uwagi na to, że jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo.
- Cały jego pontyfikat można nazwać pontyfikatem próby głębokiej reformy Kościoła, aby lepiej służył dziś naszemu światu. Podstawowe hasło, to było hasło duszpasterskiego nawrócenia, żeby każda struktura kościelna, poczynając od kurii rzymskiej, a kończąc na każdej parafii czy klasztorze, przeżyła głębokie nawrócenie, aby lepiej odpowiadać na wyzwanie współczesnego świata - mówił Marcin Przeciszewski.
Kościół, który włącza
Prezes KAI ocenił, że "to był papież nam wszystkim bliski". - Mówił o Kościele, który powinien być ubogi dla ubogich, o Kościele, jako szpitalu polowym, czyli Kościół bliski ludziom, inkluzywny, który włącza wszystkich zagubionych do wspólnoty i idziemy wspólnie na drogę zbawienia - podkreślił Przeciszewski.
REKLAMA
Szef KAI zwrócił uwagę, że "współczesny świat jest coraz bardziej peryferiami chrześcijaństwa". - Żeby duszpasterstwo było skuteczne, trzeba wychodzić do ludzi, do środowisk, do krajów, które ongiś były wierzące, jak np. cała kultura Zachodu, ale dziś stają się odległe od Boga. I to był pontyfikat wyjścia, dialogu, bliskości (...) Kościół, który słucha, który rozeznaje, który szuka sposobu pełnienia swojej misji w tym gwałtownie zmieniającym się świecie - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Źródło: Polskie Radio 24/paw
REKLAMA