Tusk ogłasza przełom ws. pierwszej polskiej elektrowni atomowej

Jest nowa umowa na budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej - umowa pomostowa EDA (Engineering Development Agreement) między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel - ogłosił premier Donald Tusk.

2025-04-28, 10:50

Tusk ogłasza przełom ws. pierwszej polskiej elektrowni atomowej
Tusk ogłosił zawarcie umowy pomostowej ws. elektrowni atomowej na konferencji z sekretarzem energii USA Chrisem Wrightem. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Umowa pomostowa na budowę elektrowni w gminie Choczewo

Podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele obu firm w obecności Donalda Tuska i amerykańskiego sekretarza ds. energii Chrisa Wrighta w kancelarii premiera. - Z dużą satysfakcją mogę poinformować, że współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie energetyki nabrała nowego impetu - powiedział Tusk.

Premier oświadczył, że inwestycja "została opatrzona lepszą umową", dodając, że aby była lepsza, "zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii". Dzięki temu, jak ocenił Tusk, inwestycja stała się pewniejsza. - Można z przyjaciółmi negocjować każdy szczegół twardo i solidnie - dodał.

Sporządzenie umowy EDA (Engineering Development Agreement) było konieczne w związku z wygaśnięciem na początku kwietnia kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe i konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

PEJ to należący w 100 proc. do państwa inwestor i przyszły operator pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu.

Kiedy powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa?

Budowa elektrowni jądrowej rozpocznie się w ciągu trzech lat, a jej uruchomienie zaplanowano na 2036 rok. Na jej sfinansowanie rząd przeznaczy z budżetu państwa ponad 60 miliardów złotych.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/PAP/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej