Niebezpieczne bakterie w powodziowej wodzie. Lepiej wyrzucić zabawki i ubrania

2024-09-18, 17:45

Do wyrzucenia nadaje się nie tylko jedzenie skażone powodziową wodą, ale też pluszowe zabawki, ubrania, pościel i tapicerowane meble - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik GIS Marek Waszczewski. Ekspert podkreślił, że powodziowa fala niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń i bakterii, których nie da się usunąć. Przypomniał też, że GIS przygotował poradniki, jak przywrócić mieszkania i lokale do stanu używalności.

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Relacjonujemy minuta po minucie na stronie polskieradio24.pl


Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez Oławę i zmierza do Wrocławia. Wielka woda spustoszyła już miejscowości położone w górze rzeki: Kłodzko, Brzeg, czy Nysę. Mieszkańcy i służby porządkowe sprzątają pozostawiony przez powódź bałagan i szacują zniszczenia. Nie należy zapominać, że niektóre rzeczy, które miały kontakt z wodą, są skażone i pod żadnym pozorem nie wolno ich używać - przestrzegał w Polskim Radiu 24 rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Waszczewski. 

Wszystko, co miało kontakt z wodą powodziową, zostało skażone i potrzebna jest dezynfekcja lub zutylizowanie - mówił rzecznik GIS. To dlatego, że woda po drodze wypłukuje śmietniki, kanalizacje, szamba, zabiera martwe zwierzęta i zanieczyszczenia chemiczne.

Pluszaki po powodzi - do wyrzucenia

Ekspert pytany był, czy ukochany pluszak dziecka, które musiało się ewakuować, nadaje się do zabawy, jeśli zabawka była zamoczona w powodziowej wodzie, ale została wyprana. - Wszyscy rozumiemy, że wracamy do domu, chcemy jak najszybciej wrócić do normalnego życia, chcemy zminimalizować poniesione straty, także w kwestii emocjonalnej, przywiązania dziecka do maskotki - zaznaczył.

REKLAMA

Posłuchaj

Rzecznik GIS Marek Waszczewski o zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie powódź (Temat dnia) 24:38
+
Dodaj do playlisty

- Niestety, wszystkie rzeczy, które nasiąkają wodą, chłoną ją, są nie do odratowania - zaznaczył. - Podobna sytuacja jest z ubraniami, ręcznikami, pościeli, czy mebli tapicerowanych. Nie ma technologii, która pozwoliłaby je całkowicie i bezpiecznie odkazić. To wszystko będziemy musieli wyrzucić - podkreślił. 

Jak przywrócić mieszkanie do porządku? GIS wydał poradniki

W przypadku innych elementów wyposażenia domu, kierować się należy zdrowym rozsądkiem. - Na pewno trzeba je wymyć, zdezynfekować - zaznaczył. 

Wskazał, że na stronie GIS są dwa poradniki, jak poprawnie przywrócić pomieszczenia, ściany, tynki, do używalności po powodzi. - To są bardzo dokładnie określone sytuacje - dodał.

Uwaga na wodę na zalanych terenach. Sanepid zaleca ostrożność

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, by na zalanych terenach nie używać wody z kranu ani do picia, ani do mycia, bez informacji ze strony zarządcy sieci wodociągowej. - Zachęcamy i zalecamy, by słuchać komunikatów pojawiających się w przestrzeni publicznej. - Gminy właściwe i zarządcy wodociągów oraz nasze stacje sanitarno-epidemiologiczne przekazują takie informacje - dodał. 

REKLAMA

- Zazwyczaj, jeżeli jest sytuacja, że wodociąg działa i woda jest zdatna, to jest o tym komunikat. Jeśli jest niezdatna, też są takie informacje - podkreślił Marek Waszczewski.

Czytaj także: 

Poradził, by w razie braku informacji o zdatności wody do picia i mycia, na wszelki wypadek korzystać z wody butelkowanej lub rozdawanej ze specjalnych beczkowozów. 

Rzecznik GIS przypomniał też, że dezynfekcji wymagają zanieczyszczone przez powodziową wodę przydomowe studnie. 

[SŁUCHAJ TAKŻE] Powódź 2024 - specjalny podcast Polskiego Radia

REKLAMA

***

AudycjaTemat dnia
ProwadzącyPaweł Zieliński
Gość: Marek Waszczewski (Główny Inspektorat Sanitarny)
Data emisji: 18.09.2024
Godzina emisji: 15.33

Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej