Odbudowa Zamku Królewskiego. "Świadectwo ludzkiego poświęcenia i odwagi"
- Bryła zamku jest nowa, natomiast środek wypełniają, w dużej mierze, oryginalne, uratowane fragmenty oryginalnej budowli - mówiła w Polskim Radiu 24 kurator wystaw w Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie Agnieszka Jędrzejewska-Kurek. - To było ratowanie fragmentów zamku, który albo płonął, albo wiadomo było, że zostanie wysadzony. Każdy z tych fragmentów to ogromne świadectwo ludzkiego poświęcenia i odwagi - podkreślała.
2024-12-05, 12:23
W tym roku mija pięćdziesiąt lat od odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Budowla została zniszczona w czasie II wojny światowej i nie była odbudowywana aż do 1971 roku. Odtworzone z pietyzmem wnętrza, wypełnione nierzadko oryginalnymi dekoracjami, prezentuje specjalny album z fotografiami Piotra Kłoska, przygotowany przez Muzeum Zamku Królewskiego.
- Zdjęcia pana Piotra są pełne tajemnicy, nastroju - podkreślała kunszt twórcy w Polskim Radiu 24 kustosz z Muzeum Zamku Królewskiego Agnieszka Jędrzejewska-Kurek. - Są naprawdę przepiękne, a projekt albumu to piękno wydobywa - dodała.
Posłuchaj
Jak mówiła, autor zdjęć, Piotr Kłosek był "dobrym duchem" wydanego albumu. - To było wiele miesięcy fizycznie ciężkiej pracy, do których podchodził z uśmiechem - wspominała. - My kochamy to miejsce. Pan Piotr wszedł w ten nastrój, ten klimat wręcz idealnie. On się tym miejscem zachwycał i tym zachwytem podbijał atmosferę - mówiła.
Nawiązania do oryginalnej bryły zamku
- Celem projektantów odbudowy Zamku było, by jak najbardziej otworzyć go, w nawiązaniu do bryły oryginalnej - podkreśliła gość Polskiego Radia 24. Wspominała, jak wielkim wyzwaniem było wkomponowane w odbudowywaną bryłę słynnej "ściany Żeromskiego", czyli jedynego ocalałego fragmentu przedwojennej konstrukcji.
REKLAMA
Podkreślała też, że warszawski Zamek Królewski wymyka się regułom, bo jego wnętrza są niedoskonałe i nierówne, co stanowiło dodatkowe wyzwanie dla architektów restauracji gmachu.
- On w zasadzie nie ma kątów prostych, wszystkie sale mają różne długości. Ciekawostki związane z z odbudową można mnożyć i to jest najpiękniejsza historia odbudowy tego gmachu. Bryła jest nowa, natomiast środek jest wypełniony oryginalnymi, w ogromnej mierze, uratowanymi fragmentami zamku. To było ratowanie fragmentów zamku, który albo płonął, albo wiadomo było, że zostanie wysadzony. Każdy z tych fragmentów to ogromne świadectwo ludzkiego poświęcenia i odwagi - mówiła Agnieszka Jędrzejewska-Kurek.
Czytaj także:
- Zamek Królewski. Odbudowany z ruin mimo niechęci komunistycznych władz
- Zamek Królewski na Wawelu wyliczył wojenne straty: ze zbiorów ubyło 900 dzieł sztuki
***
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: Agnieszka Jędrzejewska-Kurek (Zamek Królewski w Warszawie)
Data emisji: 4.12.2024
Godzina emisji: 21.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA