Wspomnienie stanu wojennego. Janina Jankowska: nie mogłam zostawić ukochanego kraju
- Zadzwoniono do mnie z Wolnej Europy, żebym nie wracała, bo w Polsce ogłoszono stan wojenny. Miałam propozycję pracy w radiu RFI. Ale ja nie mogłam zostawić ukochanego kraju i ludzi - powiedziała w Polskim Radiu 24 Janina Jankowska, działaczka opozycji w czasie PRL.
2024-12-17, 11:40
Janina Jankowska pracowała w Redakcji Reportaży Literackich Polskiego Radia, gdzie tworzyła interwencyjne reportaże, często napotykając na problemy z cenzurą. Jednym z jej cykli był "Ludzie, którzy potrafili powiedzieć - nie". W 1976 roku został zdjęty z anteny.
Jankowska angażowała się również w działalność opozycyjną poza oficjalnymi strukturami medialnymi, współpracując z wydawnictwami drugiego obiegu. Jej reportaż "Polski Sierpień", dokumentujący wydarzenia z sierpnia 1980 roku, został wyemitowany w Polskim Radiu dopiero po północy, aby ograniczyć jego odbiór w kraju, mimo że miał reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie Prix Italia.
Posłuchaj
W latach 80. Jankowska przeprowadziła serię wywiadów z przywódcami "Solidarności", które zostały opublikowane w tomie "Portrety niedokończone".
Jej działalność dziennikarska i opozycyjna przyczyniła się do dokumentowania i upowszechniania informacji o ruchu oporu wobec władz komunistycznych w Polsce, mimo licznych trudności i ograniczeń narzucanych przez ówczesny reżim.
REKLAMA
Janina Jankowska represji doświadczyła na własnej skórze. Była internowana w okresie stanu wojennego. Aresztowano ją 2 lutego 1982 roku, po czym osadzono w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów, a następnie przewieziono do Ośrodka Odosobnienia w Gołdapi, gdzie przebywała do maja 1982 roku.
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: Janina Jankowska
Data emisji: 16.12.2024
Godzina emisji: 21.06
PR24
REKLAMA