Odnaleziono dotąd nieznany rodzaj neuronów. Mogą pomóc w walce z otyłością

Naukowcy zidentyfikowali wcześniej nieznaną grupę neuronów, odpowiedzialnych za regulację poczucia sytości i głodu. Nowo odkryte komórki mogą stanowić przełom w opracowywaniu przyszłych metod leczenia otyłości.

2024-12-17, 12:46

Odnaleziono dotąd nieznany rodzaj neuronów. Mogą pomóc w walce z otyłością
Badacze odkryli nowe neurony odpowiedzialne za przekazywanie informacji o uczuciu głodu.Foto: graf. University of Maryland School of Medicine

Odkryta została nową populację neuronów, które reagują na leptynę – hormon, który sygnalizuje mózgowi uczucie sytości. Neurony, których praca ściśle związana jest z genem BNC2, działają tłumiąc uczucie głodu poprzez bezpośrednie hamowanie neuronów które wzmagają potrzebę jedzenia. W przełomowe badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Rockefeller i Szkoły Medycyny Uniwersytetu w Maryland.

Otyłość dotyka 40 procent dorosłych

- Od dawna wiemy, że zlokalizowane głęboko w mózgu podwzgórze odgrywa główną rolę w kontrolowaniu uczucia głodu, poziomu hormonów, a także w reakcjach na stres i regulowaniu temperatury ciała - mówi dr Brian Herb, naukowiec z Instytutu Badań nad Genomem Uniwersytetu Maryland. Odkrycie pojawia się w istotnym czasie, kiedy według nowych statystyk otyłość dotyka 40 procent dorosłych i 20 procent dzieci w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy kilka nowych terapii daje obiecujące efekty w leczeniu otyłości, naukowcy wciąż mają wiele do zbadania, w mechanizmach, dzięki którym mózg kontroluje nasz apetyt.

Nowe neurony pomagają tłumić głód

Poprzez serię eksperymentów na myszach zespół badawczy odkrył, że neurony BNC2 nie tylko pomagają tłumić głód, ale także reagują na sygnały i odczucia związane z jedzeniem, takie jak smakowitość jedzenia, ale i poczucie odżywienia organizmu. Kiedy naukowcy przeprowadzili modyfikacje genetyczne, by usunąć receptora leptyny z odkrytych neuronów, myszy jadły więcej i przybierały na wadze więcej w porównaniu do myszy z grup kontrolnych.

W kolejnym badaniu, by lepiej poznać funkcje neuronów genu BNC2 zespół dodał do nich znaczniki fluorescencyjne. Dzięki temu zaobserwowano, że stały się one aktywne, gdy myszy były karmione po okresie postu. Co ważne, inne znane populacje neuronów w podwzgórzu nie wykazywały takiej reakcji.

REKLAMA

- Te odkrycia dodają nowy, krytyczny element do naszej wiedzy na temat wpływu neuronów na apetyt i otyłość - ocenia dr Herb. - Może to być przyszły cel w opracowywaniu leków na otyłość, na przykład poprzez aktywację tych neuronów w celu zmniejszenia masy ciała lub stłumienia głodu - dodaje.

Czytaj także:

Przemysław Goławski / źr. University of Maryland School of Medicine

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej