Tajna fabryka Rosji. Tysiące dronów, chińskie części i afrykańskie kobiety
Rosja nasiliła ofensywę przy użyciu dronów i praktycznie codziennie terroryzuje ukraińskie miasta. By to kontynuować, rozbudowuje specjalne zakłady w Tatarstanie. Te produkują tysiące bezzałogowców, dzięki dostawom chińskich części - ustaliła amerykańska stacja CNN. Pracują tam m.in. nastolatki i afrykańskie kobiety. A w pobliżu powstaje wielki hub przeładunkowy.
2024-12-27, 22:00
Rosja. Wielka fabryka dronów
Liczba ataków dronów Rosji na Ukrainę wzrosła z 400 w maju, do 2400 w listopadzie. Ukraińcy próbują bronić się przed nimi w każdy możliwy sposób. Ustanawiają nawet warty obywatelskie. Z jedną z nich rozmawiali dziennikarze CNN - to prawnicy, którzy w nocy starają się bronić nieba, uzbrojeni w tanie kałasznikowy.
Stacja dotarła do szczegółów rozbudowy tajnej fabryki, umożliwiającej tak intensywne ataki na Ukrainę. To zakład w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Alabuga, w południowym regionie Tatarstanu w Rosji. Powierzchnię części produkcyjnych zwiększono o ponad 50 procent.
Dziennikarze ustalili, że przedsiębiorstwo znacznie zwiększyło produkcję dronów irańskiego projektu. Wykorzystuje tanią siłę roboczą, złożoną z nastolatków i afrykańskich kobiet. Zdjęcia satelitarne analizowane przez CNN i ekspertów pokazują, że na terenie obiektu zbudowano dwa dodatkowe budynki. Stosowane są też większe środki bezpieczeństwa.
REKLAMA
Najpierw import, potem produkcja tysięcy dronów
W lutym 2022 roku Rosja zaczęła importować z Iranu drony Szahed. Jednak na początku 2023 r. Moskwa i Teheran podpisały umowę o wartości 1,75 mld dolarów, na mocy której Rosja miała produkować drony w kraju. Dokumenty w tej sprawie zdobyła ukraińska cyberwywiadowcza grupa InformNapalm.
Alabuga jest obecnie głównym zakładem produkującym drony Shahed-136 (Geran-2). Umowa zakładała produkcję 6000 sztuk do września 2025 roku. Alabuga wypełniła kontrakt prawie rok przed terminem. - Poruszają się szybko i widać to w całym przemyśle produkcji wojskowej w Rosji - powiedział CNN ekspert David Albright.
Rola Chin
REKLAMA
Rosja zamierza też wyprodukować około 10 000 dronów Gerbera do końca 2024 roku. Są 10 razy tańsze niż szahedy. Jednak radary nie są w stanie ich odróżnić - mówią rozmówcy CNN. Są z pianki i sklejki.
CNN ustaliło także, że dron Gerbera jest oparty na chińskim prototypie firmy Skywalker Technology, która dostarcza również "zestawy" do ich budowy. Są one liczone w tysiącach. To tylko jeden z przykładów współpracy.
Między wrześniem 2023 r. a czerwcem 2024 r. 34 chińskie firmy "współpracowały" z Alabugą, podpisując kontrakty na łączną kwotę około 96 milionów dolarów. Dostarczano części i materiały, sprzęt produkcyjny do produkcji bezzałogowych statków powietrznych, nawet sprzęt do zagłuszania. Tymczasem Chiny wypierają się wspierania którejś ze stron konfliktów.
CNN wskazuje też na budowę nowego węzła transportowego - ten projekt miał powstać dopiero po lutym 2022 oku. "Kompleks logistyczny Deng Xiaopinga", nazwany na cześć zmarłego przywódcy Chin to budowane połączenie kolejowe między Rosją a Chinami, które ma przewozić do 100 000 kontenerów rocznie. Znajduje się niedaleko zakładów w Alabudze.
REKLAMA
Źródło: CNN/agkm
REKLAMA