Paracetamol wyłącza strach i skłania do ryzyka? Wyniki badań
Jeden z najpopularniejszych środków przeciwbólowych - paracetamol, znany także jako acetaminofen - ma wpływ na podejmowane przez ludzi decyzje. Skłania ich do podejmowania większego ryzyka.
2025-04-01, 13:27
Paracetamol zachęca do podejmowania ryzyka
Do takich wniosków doszli badacze z Ohio State University, którzy przebadali zachowanie ponad 500 osób, którym podano 1000 mg paracetamolu, czyli maksymalną zalecaną jednorazowo dawkę dla dorosłego człowieka.
Poddani eksperymentowi mieli pompować wirtualny balon. Każde "dmuchnięcie" wiązało się z finansowym zyskiem. Gdy jednak balon pękał, uczestnik tracił całą zgromadzoną dotychczas pulę. "Wyniki pokazały, że uczestnicy, którzy przyjmowali paracetamol, podejmowali znacznie większe ryzyko podczas eksperymentu. Dłużej pompowali balon, pragnąc uzyskać jak najlepszy wynik i częściej im ten balon pękał, w porównaniu z bardziej ostrożną grupą, które otrzymała placebo" - zaznacza "Dziennik Naukowy".
Mniejsze obawy po paracetamolu
Podobne wnioski związane z przyjmowaniem paracetamolu przyniosły ankiety dot. oceny zagrożeń różnych aktywności. Były to np. zakłady bukmacherskie , skok na bungee z wysokiego mostu, jazda samochodem bez pasów bezpieczeństwa.
Autorzy badania wskazują, że skłonność do ryzykownych zachowania po paracetamolu może mieć związek z osłabionym odczuwaniem niepokoju. - Musimy dalej badać acetaminophen i inne preparaty dostępne bez recepty - powiedział Baldwin Way, profesor psychologii na Ohio State University.
REKLAMA
Wpływ paracetamolu na psychikę
Już wcześniejsze badania nad tym popularnym lekiem przeciwbólowym sugerowały, ze ma on wpływ także na ludzką psychikę. Wykazano, że redukuje "ból psychiczny" związany z odrzuceniem społecznym, ale też może zmniejszać zdolność do empatii.
Z kolei naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu badali wpływ długotrwałego przyjmowania paracetamolu w nieco zawyżonych dawkach.
Pacjenci, którzy regularnie, przez długi okres przyjmowali jedną lub dwie tabletki za dużo, byli bardziej narażeni na choroby mózgu, wątroby, częściej wymagali dializy nerek, a powikłania, na które cierpieli, częściej okazywały się śmiertelne.
REKLAMA
Paracetamol - jeden z najpopularniejszych leków na świecie
Paracetamol dostępny jest na rynku od 1955 roku. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, wykazuje słabe działanie przeciwzapalne. Od 1997 roku, czyli od początku publikacji, znajduje się na Liście Leków Podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. Trafiają tam preparaty istotne z punktu widzenia zdrowia publicznego.
Lek dostępny jest pod wieloma nazwami handlowymi. Występuje także jako składnik w złożonych preparatach przeciwbólowych. Ze względu na możliwe poważne powikłania - m.in. uszkodzenie wątroby - trzeba kontrolować, czy z powodu przyjmowania kilku środków nie dochodzi do przedawkowania paracetamolu.
- Paracetamol może powodować ostre zatrucia. Kiedy jest toksyczny?
- Uwaga! Leki przeciwbólowe mogą uszkodzić słuch
Źródła: Polskie Radio/Science Alert/Dziennik Naukowy/fc/kor
REKLAMA
REKLAMA