Roboty w medycynie. Polska europejskim liderem

- Robotyka daje możliwość przeprowadzenia symulacji operacji lub wprowadzenia etapów nauki kardiochirurgii dla młodych lekarzy, którzy dopiero, potem gdy nabiorą wprawę, mogą przeprowadzać zabiegi na pacjentach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Suwalski, kardiochirurg i transplantolog, dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.  

2025-04-02, 22:00

Roboty w medycynie. Polska europejskim liderem
Polska kardiologia jest bardzo zaawansowana w wykorzystywaniu medycznych robotów do skomplikowanych operacji.Foto: Shutterstock

Roboty zadebiutowały w urologii 

W latach 90. XX wieku pierwsze roboty medyczne były wykorzystywane w urologii, ale brakowało im jeszcze wtedy powtarzalności zabiegów niezbędnej w kardiochirurgii. Dopiero postęp technologiczny w robotyce z ostatnich lat, pozwolił, aby je wykorzystywać w operacjach na sercu. 

- W pierwszej dekadzie XXI roboty stały się bardziej powszechnie wykorzystywane w urologii i laryngologii. Technologia wkracza także do kardiochirurgii. Stało się to możliwe dlatego, że wprowadzono więcej nowego typu zabiegów np. z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego i endoskopii w operacjach -  powiedział prof. Piotr Suwalski. 

 

Posłuchaj

Prof. Piotr Suwalski o robotach w kardiochirurgii (Samo zdrowie) 26:05
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jak przypomniał ekspert z MSWiA, wielką zaletą robotyki w chirurgii jest nie tylko precyzja ruchu i widzenie w 3D. Wykonywanie wewnątrz organizmu chorego zbiegów, które są niemożliwe do przeprowadzenia ręką lekarza oraz fakt, że wielogodzinne operacje, są wyzwaniem dla koncentracji i psychofizycznych możliwości chirurga, który się męczy.

Operacje endoskopowe przeprowadzone przez 3-4 centymetrowe otwory w ciele chorego są możliwe dzięki medycznym robotom. Pozwala to przeprowadzać zabiegi bez otwierania klatki piersiowej chorego, takich jak założenie bypassów, zabieg poprawy struktury serca, wymiana lub naprawa zastawki, zabiegi ablacji arytmii serca.

Polska jest europejskim liderem w tego typu operacjach. Doświadczenia ze szpitala MSWiA są powszechnie wykorzystywane w innych polskich szpitalach, bo wielu chirurgów z całego kraju jest szkolonych w wykorzystywania robotów przez Państwowy Instytut Medyczny.  

Robotyka pomaga uczyć chirurgów

- Dużą zaletą wykorzystania robotów jest to, że możemy łatwiej przekazać naszą wiedzę i doświadczenie młodym chirurgom, dla których znajomość różnych gier na platformach i komórkach pomaga im w wykorzystaniu tej technologii, także do edukacji. Wczoraj skończyliśmy kolejną edycję szkoleń w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, gdzie przeprowadziliśmy kurs z wykorzystania robotów. Widać ogromne zainteresowanie ze strony młodych i doświadczonych chirurgów, także z zagranicy - mówił prof. Piotr Suwalski. 

REKLAMA


***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Piotr Suwalski (kardiochirurg i transplantolog, dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie)
Data emisji: 02.04.2025
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24 / sw 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej