Testament Krzywoustego. Walki o władzę w czasie rozbicia dzielnicowego

W tamtych czasach do zdobycia władzy używano często bardzo drastycznych metod. - Swojego rywala chciano albo złapać, zamknąć, skuć kajdanami, wrzucić do jakiejś groty czy wieży i przetrzymać aż skruszeje i odda część swojego majątku, albo potraktować go trucizną - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Leśniewski, autor książki "Piastowie. Przeklęty testament".

2025-04-18, 23:34

Testament Krzywoustego. Walki o władzę w czasie rozbicia dzielnicowego
Portret Bolesława III Krzywoustego autorstwa Jana Matejki. Dzieło pochodzi z cyklu "Poczet królów i książąt polskich". Foto: Jan Matejko/Wikipedia/Domena publiczna

Walka o władzę w rozbitej dzielnicowo Polsce często była bardzo brutalna. - Książęta przez wiele lat byli porywani, maltretowani, zamykani w skrzyniach. To wszystko zresztą działo się w rodzinie bliższej lub dalszej - powiedział Sławomir Leśniewski.

Posłuchaj

Sławomir Leśniewski gościem Krzysztofa Grzybowskiego (TurboHistoria) 50:28
+
Dodaj do playlisty

- Sporo miejsca w książce poświęciłem tematyce trucizn. - Były one robione z różnych specyfików. Były tam i rośliny, i jady, a także trujące jagody. Najlepsze trucizny składały się ponoć z ponad stu kilkunastu różnych specyfików. Jedne zabijały natychmiast, inne powoli - tak jak choćby Henryka Probusa IV, który w wieku 32-33 lat zszedł, chociaż miał wielkie nadzieje na koronę królewską i scalenie ziem polskich - dodał gość Polskiego Radia 24. 

Jak zaznaczył, brutalnych metod "imano się nad wyraz często". - Chciano albo złapać, zamknąć, skuć kajdanami, wrzucić do jakiejś groty czy wieży i przetrzymać człowieka aż skruszeje i odda część swojego majątku, albo potraktować go trucizną - powiedział Sławomir Leśniewski. 

Rozbicie dzielnicowe w Polsce zaczęło się w 1138 roku po śmierci księcia Bolesława Krzywoustego. Aby uniknąć walk między swoimi synami, Krzywousty podzielił państwo na dzielnice - każdemu z synów przydzielił część kraju. Jednocześnie ustanowił tzw. zasadę senioratu, według której najstarszy z rodu miał rządzić najważniejszą częścią kraju - dzielnicą senioralną - i sprawować władzę zwierzchnią nad resztą.

REKLAMA

Pomysł miał zapobiec bratobójczym wojnom, ale przyniósł odwrotny skutek. Synowie i wnukowie Krzywoustego zaczęli walczyć o władzę, nie respektując zasad testamentu. Polska została rozbita na wiele małych księstw, które przez kolejne wieki rywalizowały ze sobą.

* * *

Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Sławomir Leśniewski, autor książki "Piastowie. Przeklęty testament
Data emisji: 18.04.2025
Godzina emisji: 22.06

PR24/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej