Saharyjski pył zaleje Polskę. Będzie się osadzać na oknach i samochodach

Dane z programu Copernicus wskazują, że w najbliższych dniach do Polski dotrze saharyjski pył. Wszystko zacznie się już we wtorek, ale - według modeli - najgorzej będzie w czwartek i piątek.

2025-04-15, 17:30

Saharyjski pył zaleje Polskę. Będzie się osadzać na oknach i samochodach
Według danych z programu Copernicus, pył z Sahary dotrze do Polski już we wtorek. Foto: PAP/Łukasz Gągulski, atmosphere.copernicus.eu

Saharyjski pył zmierza do Polski

Wiosna jest okresem, w którym do Europy często dociera saharyjski pył. Drobinki piasku i pyłu są przenoszone przez silne wiatry wiejące w regionie pustyni. Potrafią one pokonywać znaczne odległości, docierając nawet do tak odległych krajów, jak Polska. 

Nie inaczej będzie tym razem. Według danych z programu Copernicus saharyjski pył już we wtorek znajdzie się nad częścią terytorium Polski. Chodzi przede wszystkim o południowe i wschodnie regiony. W środę sytuacja powinna się poprawić, choć pod koniec dnia pył znów może pojawić się na południu kraju. 

Pył nad całą Polską

W czwartek sytuacja się rozwinie, a pył z Sahary znajdzie się nad całym terytorium kraju. Podobnie zresztą będzie w piątek. Następnego dnia "chmura" pyłu zacznie przesuwać się poza granice Polski w kierunku północno wschodnim. 

REKLAMA

Dlaczego coraz częściej obserwowane są tego typu zjawiska. - Wszystko przez zmieniający się klimat. Tworzy się autostrada dla powietrza z Afryki Północnej przez Hiszpanię i część Morza Śródziemnego. W połączeniu z określoną sytuacją baryczną może to otwierać mu drogę do Polski - tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem. 

Kto powinien uważać?

Zjawisko nie jest bardzo niebezpieczne. Są jednak osoby, które powinny zachować środki ostrożności. Chodzi przede wszystkim o kobiety w ciąży, dzieci, czy osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Pył może u nich powodować zmęczenie, kaszel, czy trudności w oddychaniu. Ponadto eksperci wskazują, że obecność saharyjskiego pyłu w powietrzu zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. 

To jednak nie wszystko, ponieważ zjawisko niesie ze sobą więcej niedogodności. Pył osadza się na parapetach, ubraniach czy samochodach. W skrajnych przypadkach drobinki piasku mogą powodować zarysowania na lakierze. Ponadto negatywnie wpływa na trwałość filtrów.

Obecność saharyjskiego pyłu w powietrzu potrafi również zmienić wygląd nieba. Pod wpływem tego zjawiska mętnieje i przybiera bardziej żółtawy kolor. Zresztą podobne zmiany dotyczą słońca. Podczas zachodów może ono przybrać krwistoczerwony kolor. 

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej