Spór o składkę zdrowotną. "Trzeba rozwiązań systemowych, a nie podcięcia kasy"

2025-04-17, 08:53

- Magdalena Biejat i Lewica mówią, że czas skończyć z mamieniem, że są to jakieś składki. System obowiązujący dzisiaj w Polsce został wymyślony przez Bismarcka. My chcemy takiego systemu, jaki funkcjonuje w innych krajach - który obciąża mniej społeczeństwo, rozkłada koszty równo - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury (Nowa Lewica).

Zdaniem Przemysława Koperskiego system finansowania ochrony zdrowia w Polsce należy zreformować, wprowadzając nowy podatek w miejsce obowiązującej składki zdrowotnej.

  • Gościem Rocha Kowalskiego w audycji Polskiego Radia "24 pytania - Rozmowa poranka" w czwartek (17.04) o godz. 7:07 był ​Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury (Nowa Lewica).

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat poinformowała po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że namawiała go do zawetowania ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Jej zdaniem ta ustawa jest "wrzutką" Szymona Hołowni na potrzeby kampanii prezydenckiej.

Przemysław Koperski stwierdził, że system finansowania ochrony zdrowia w Polsce jest niesprawiedliwy. - Wszyscy muszą zacząć równo dokładać się do ochrony zdrowia, a nie tylko wybrane grupy, pracownicy i pracodawcy. Dlaczego nie płacą korporacje? Chcemy wprowadzenia uczciwego podatku zdrowotnego. Magdalena Biejat i Lewica mówią, że czas skończyć z mamieniem, że są to jakieś składki. System obowiązujący dzisiaj w Polsce został wymyślony przez Bismarcka. My chcemy takiego systemu, jaki funkcjonuje w innych krajach - który obciąża mniej społeczeństwo, rozkłada koszty równo - zauważył.

Posłuchaj

Przemysław Koperski o propozycjach obniżenia o obniżeniu składki zdrowotnej (24 pytania - Rozmowa poranka) 18:03
+
Dodaj do playlisty

- Dzięki temu, że ten podatek będzie powszechny, że będą partycypować w kosztach wielkie korporacje, które dzisiaj nie dokładają ani złotówki do systemu, każdy zapłaci mniej, bo liczba podmiotów, które się na to składają, będzie zdecydowanie większa - argumentował poseł.

REKLAMA

Jak dodał Koperski, nie możemy sobie pozwolić na to, żeby środki finansowe, które trafiają do polskich szpitali, uległy zmniejszeniu. - Trzeba rozwiązań systemowych, a nie podcięcia kasy - stwierdził.

Gość audycji pytany o to, czy kwestia składki zdrowotnej nie stanie się sporem w obrębie koalicji, odpowiedział, że potrzebna jest wewnętrzna debata na ten temat. - Jesteśmy w stanie przekonać naszych koalicjantów, żeby zrezygnować z tej nieuczciwej składki zdrowotnej i wprowadzić podatek, który będzie kosztem, który uczciwie będzie można odliczyć. Bez opodatkowania wielkich koncernów i korporacji nie ma szans na prawdziwie systemową zmianę - mówił Koperski.

Czytaj także:

Ustawę 4 kwietnia przyjął Sejm głosami KO, Polski 2050 i PSL. Pod koniec kwietnia zajmie się nią Senat. Przepisy mają obowiązywać od 2026 roku. Jeśli wejdą w życie, do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynie o ponad 4,5 mld złotych mniej. Minister finansów Andrzej Domański obiecał rekompensatę tej kwoty z budżetu centralnego.

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej