KE zapowiada ogromną pomoc dla państw dotkniętych powodzią. Padła konkretna kwota

2024-09-19, 20:00

Unia Europejska przekaże państwom dotkniętym przez powódź 10 miliardów euro z Funduszu Spójności - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Polska ma otrzymać 5 mld euro.

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

***

Szefowa KE w czwartek przybyła do Wrocławia, gdzie spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem oraz z przywódcami Czech, Słowacji i Austrii. Na konferencji prasowej po spotkaniu Ursula von der Leyen zapewniła, że Unia Europejska wspomoże kraje dotknięte powodzią.

Środki zostaną udostępnione - po pierwsze - z Funduszu Solidarności. - Posłużą do odbudowy dróg, autostrad, linii kolejowych, mostów i ogólnie infrastruktury - mówiła szefowa KE.

REKLAMA

Zwróciła uwagę, że "patrząc na skalę zniszczeń, te pieniądze nie wystarczą". Dlatego też - po drugie - uruchomione zostaną środki z Funduszu Spójności UE. - Będzie można wykorzystać go w sposób elastyczny, w zależności od potrzeb kraju; tam, gdzie potrzeby są największe - wyjaśniła szefowa KE. Dodała, że z tego funduszu kraje dotknięte powodzią będą mogły wykorzystać 10 mld euro.

Posłuchaj

Środki z unijnych funduszy spójności i solidarności dla powodzian (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

5 mld euro dla Polski

Szef kancelarii premiera Jan Grabiec przekazał wieczorem, że Polska otrzyma z Funduszu Spójności 5 mld euro. Podkreślił, że jest to wynik zorganizowanego przez premiera Donalda Tuska "błyskawicznego szczytu" państw dotkniętych powodzią.

Tusk: szczegóły uzgodniliśmy w 45 minut

Premier Donald Tusk powiedział podczas konferencji, że każde z państw przedstawi Komisji plan odbudowy dla zalanych terenów.


Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po spotkaniu we Wrocławiu, Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po spotkaniu we Wrocławiu,

- Potrzebowaliśmy 45 minut, żeby uzgodnić nasze oczekiwania i uzyskać satysfakcjonujące nas deklaracje ze strony Komisji Europejskiej - relacjonował szef rządu.

REKLAMA


Posłuchaj

Premier Tusk o rozmowach z szefową KE (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj również:

- Łącząc pieniądze polskie, europejskie i samorządowe środki będziemy prezentowali program odbudowy wszystkich terenów popowodziowych tak, aby wszyscy dotknięci tą katastrofą mieli pełne wsparcie - dodał Donald Tusk.

Fico: nie przywrócimy ludzkiego życia

- Chciałbym wyrazić wielkie współczucie i żal, że zarówno w Austrii, w Polsce i w Czechach były ofiary śmiertelne tej powodzi - nie da się tego naprawić, niestety. Możemy wyczyścić nasze auta czy wybudować most, ale nie możemy przywrócić ludzkiego życia - mówił podczas konferencji premier Słowacji Robert Fico.

REKLAMA

Polityk nadmienił, że dzięki szefowej KE Ursuli von der Leyen spełnienie warunków, by móc skorzystać z unijnych środków na naprawę zniszczeń po powodzi, będzie znacznie łatwiejsze.

Zobacz też:

Zaznaczył, że odkąd uczestniczy w spotkaniach na forum europejskim, nie pamięta tak dobrych rezultatów rozmów.

Fiala: wiele osób straciło domy i gospodarstwa

Premier Czech Petr Fiala podał, że w jego kraju było pięć ofiar śmiertelnych powodzi. Do tego ewakuowano 20 tys. mieszkańców.

Zobacz również:

Podkreślił, że wiele osób straciło swoje domy i gospodarstwa, a czeska infrastruktura została zniszczona

REKLAMA

Nehammer: środki mają być przekazane szybko

- Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że pieniądze dla krajów dotkniętych powodzią zostaną przekazane szybko i w sposób mało zbiurokratyzowany - opowiadał z kolei kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Premier Donald Tusk, kanclerz Austrii Karl Nehammer oraz premier Słowacji Robert Fico Premier Donald Tusk, kanclerz Austrii Karl Nehammer oraz premier Słowacji Robert Fico

Pomoc UE dla powodzian

W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której zaapelował do Komisji Europejskiej o zwiększenie funduszy na pomoc dla powodzian i lepsze przygotowanie UE do reagowania na klęski żywiołowe.

W dokumencie eurodeputowani wyrazili niezadowolenie z ostatnich cięć budżetowych w unijnym mechanizmie ochrony ludności i wezwali Komisję do zapewnienia wystarczających środków oraz uelastycznienia systemu finansowania dla ofiar klęsk żywiołowych, w tym powodzi. Finansowanie to miałoby zostać uwzględnione także w następnym wieloletnim budżecie UE.

REKLAMA

Europosłowie chcą, żeby unijny fundusz pomocowy, nazywany Funduszem Solidarności, był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie", a KE przyspieszyła uwalnianie funduszy na rzecz krajów dotkniętych powodzią, takich jak Polska.

Czytaj także:

Zaapelowali także do KE, żeby ta zgodziła się na przesunięcie wsparcia technicznego i funduszy na pomoc powodzianom z innych instrumentów unijnych, w tym polityki spójności czy krajowych planów odbudowy.

łl/polskieradio24.pl, IAR, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej