Jak żyć długo i bez demencji? Naukowcy znają odpowiedź

Czytanie to przepis na długowieczny umysł, telewizja - wręcz przeciwnie. Jak wynika z najnowszych badań, nasz mózg cierpi, jeśli przesadzamy z telewizją lub grami wideo. Niekorzystnie wpływa na to na naszą pamięć, jak również może sprzyjać demencji.

2024-12-17, 12:11

Jak żyć długo i bez demencji? Naukowcy znają odpowiedź
Czytanie korzystnie wpływa na nasz mózg i funkcję zapamiętywania/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Dariana Loverbird/Shutterstock

Jak zachować zdrowy umysł? Najnowsze badania

Jeśli naszą ulubioną rozrywką jest oglądanie telewizji, gry wideo lub scrollowanie mediów społecznościowych, poniższa wiadomość z pewnością nas nie ucieszy. Plusem jest jednak to, że ze szkodliwymi nawykami zawsze możemy podjąć walkę. Zwłaszcza jeśli sprzyjają one rozwojowi demencji i niekorzystnie wpływają na pamięć oraz myślenie.

Z kolei wszelkie aktywności społeczne i stymulujące umysł - takie, jak czytanie lub rozmowy z innymi osobami - są korzystne dla pamięci i myślenia. Tak wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach "The Journals of Gerontology Series A".

Czytanie książek, słuchanie muzyki i rozmowy z ludźmi. A nawet - modlitwa

Oceniając 24-godzinne wzorce aktywności prawie 400 osób w wieku powyżej 60 lat, naukowcy odkryli, że kontekst lub rodzaj aktywności, w którą się angażujemy, ma naprawdę duże znaczenie. Co więcej - istotne różnice są nawet między czynnościami z pozoru podobnymi, np. czytaniem na siedząco książki na kanapie i oglądaniem telewizji w tej samej pozycji.

Czytaj także:

Co odkryli badacze? Wśród aktywności statycznych, które najlepiej wpływają na zachowanie pamięci i funkcje związane z myśleniem znalazły się: czytanie, słuchanie muzyki, modlitwa, majsterkowanie, gra na instrumencie muzycznym lub rozmowa z innymi ludźmi. Najbardziej szkodliwe są zaś oglądanie telewizji i granie w gry wideo, które może też sprzyjać demencji.

REKLAMA

Według autorów badania są to bardzo cenne informacje. Mogą one przełożyć się na zmniejszenie ryzyka upośledzenia funkcji poznawczych w starszym wieku. Naukowcy uważają, że dzięki modyfikowalnym czynnikom stylu życia można by zapobiec aż o 45 proc. przypadków demencji.

Aktywność fizyczna szczególnie ważna

- To badanie pozwoliło nam odkryć, że jeden siedzący tryb życia nie jest równy drugiemu, jeśli chodzi o pamięć. Kontekst danej aktywności bardzo zmienia sposób, w jaki wpływa ona na funkcje poznawcze, bo różne aktywności zapewniają różne poziomy stymulacji poznawczej i zaangażowania społecznego - powiedziała cytowana przez czasopismo dr Maddison Mellow, jedna z autorek publikacji.

- Wiemy od dawna, że aktywność fizyczna jest silnym zabezpieczeniem przed rozwojem demencji i to właśnie ją powinno się traktować priorytetowo, jeśli chce się zadbać o zdrowie swojego mózgu. Jednak nikt do tej pory nie badał bezpośrednio, czy możemy poprawić zdrowie naszego mózgu, zamieniając jedno siedzące zachowanie na inne - zauważyła.

Czytaj także:

"Więcej się ruszaj, mniej siedź" - według niej dewiza ta jest jak najbardziej prawdziwa, zarówno w kontekście zdrowia kardiometabolicznego, jak i zdrowia mózgu, jednak, co wykazało omawiane badanie, potrzebne jest bardziej zniuansowane podejście, które mogłoby pomóc wielu osobom.

REKLAMA

"Mniejsze zmiany mogą mieć znaczenie"

Naukowczyni doradziła też, aby nie zapominać o ruchu w okresie świątecznym.

- Aby uzyskać największe korzyści, należy priorytetowo potraktować ruch, który działa pozytywnie na wszystkie aspekty zdrowia. Jednak nawet inne, mniejsze zmiany, mogą mieć znaczenie. Jeśli ktoś od spaceru woli maraton filmów świątecznych, to warto, aby spróbować, choć małą część tego czasu poświęcić na coś bardziej angażującego poznawczo, jak czytanie. W ten sposób też można powoli budować zdrowsze nawyki - powiedziała badaczka.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie ponad 55 milionów osób cierpi na demencję, a każdego roku przybywa prawie 10 milionów nowych przypadków. Większość z nich stanowią kobiety. W Polsce obecnie schorzeniem tym dotkniętych jest ok. pół miliona ludzi.

Źródło: PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej