Odkryto starożytne egipskie miasto. Może mieć ponad 3 tys. lat

Archeolodzy odkryli starożytne egipskie miasto, leżące w okolicach Aleksandrii. Datowane jest na ok. 1550-1292 p.n.e. Wybudowane zostało najprawdopodobniej za rządów Echnatona, czyli ojca Tutanchamona.

2025-04-14, 19:15

Odkryto starożytne egipskie miasto. Może mieć ponad 3 tys. lat
Badacze odkryli starożytne egipskie miasto, mogące mieć związek z rodziną Tutanchamona. Foto: Polaris/East News

Nowe odkrycie archeologów. Ma związek z Tutanchamonem

Francuscy badacze odkryli w rejonie Kom el-Nugus przedmioty codziennego użytku, takie jak miski czy dzbany. To jednak nie wszystko. Odkopano również fundamenty "monumentalnej budowli z kalkarenitem", będącej najprawdopodobniej dawną świątynią.

Ponadto archeolodzy uważają, że na terenie odkrytego miasta znajdowała się pokaźnych rozmiarów winnica. Miasto najprawdopodobniej jest silnie związane z rodziną Tutanchamona. Według badaczy mogło zostać wybudowane za panowania jego ojca - Echnatona.

Osada mogła mieć duże rozmiary

Zasłynął on przede wszystkim z reformy religijnej. Wprowadził monoteistyczny kult Atona. Po przejęciu władzy Tutanchamon powrócił do politeistycznych korzeni Egiptu. Jak stwierdził Sylvain Dhennin z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), nie jest jeszcze do końca jasne, jakich rozmiarów była odkryta osada. Jak jednak ocenił, to, co udało się odkryć do tej pory, może wskazywać, że miasto było "dość duże".

- Jakość szczątków i ich rozmieszczenie wokół ulicy mogą wskazywać na dość dużą skalę - stwierdził w rozmowie z portalem livescience.com.

REKLAMA

Kom el-Nugus znajduje się ok. 43 km na zachód od Aleksandrii. Leży na wzniesieniu pomiędzy wybrzeżem Morza Śródziemnego a jeziorem Mariout. 

Choć rejon ten znany jest badaczom od 2013 roku, to odkrywa się tam coraz więcej znaków przeszłości, ze względu na duże nawarstwienie archeologiczne. Mówiąc krótko, im dłużej archeolodzy kopią, tym dalej cofają się w przeszłość.

Znaki wskazujące na XVIII dynastię

Datowanie egipskiej osady nie jest przypadkowe. Znaleziono tam między innymi amforę, na której umieszczono stempel z imieniem Meritaton. Tak nazywała się siostra, lub przyrodnia siostra Tutanchamona. Jej krótkie panowanie przypada najprawdopodobniej przed legendarnym władcą. Uważa się, że była córką Echnatona i Nefertiti. Tron miała przejąć właśnie po ojcu. 

REKLAMA

Ponadto odkryto również kilka bloków świątyni poświęconej Ramzesowi II. Panował on jednak znacznie później, w latach 1279-1213 p.n.e. - Monumentalny budynek został niemal całkowicie rozebrany, prawdopodobnie w kolejnych falach od okresu cesarskiego (30 p.n.e.-476 n.e.) - przekazał Dhennin.

- Była tam świątynia zbudowana przez króla Ramzesa II, a także prywatne kaplice grobowe, w których znajdują się wzmianki o żołnierzach. Jeśli osada rzeczywiście miała charakter wojskowy, możliwe, że znajdowały się tam również mury obronne i budynki administracyjne - mówił archeolog.

Jak dodał, w rejonie Kom el-Nugus nadal bardzo wiele pozostaje do odkrycia. Zapowiada jednak, że dalsze prace mogą rzucić nowe światło na historię starożytnego Egiptu w rejonie Morza Śródziemnego.

Czytaj także: 

Źródło: dailymail.co.uk/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej