Prof. Biskup o debatach wyborczych: Trzaskowski musi myśleć już o drugiej turze

- Wszystko może się zdarzyć. Zazwyczaj w drugie turze głosowania pokazywały niemal pół na pół, różnica trzystu czy pięciuset tysięcy głosów jest bardzo mała - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup, politolog (Uniwersytet Warszawski), komentując sondaże wyborcze.

2025-04-17, 12:12

Prof. Biskup o debatach wyborczych: Trzaskowski musi myśleć już o drugiej turze
Warszawy Rafał Trzaskowski podczas spotkania z wyborcami na placu Wolności w Białej Podlaskiej 15.04.2025.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Prof. Biskup komentuje najnowsze sondaże

Jak wynika z sondażu Ipsos dla "19.30" i TVP Info, 28 proc. Polaków chce zagłosować w nadchodzących wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego (KO). Na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego chce oddać głos 22 proc., a na kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena - 15 proc. Prof. Bartłomiej Biskup, komentując najnowsze sondaże, zauważył, że kampania z momentem ustalania ostatecznej listy kandydatów weszła w nową fazę, stała się bardziej dynamiczna. Dodał także, że za jest wcześnie na to, by sondaże pokazały efekt debat wyborczych.

Politolog zwrócił uwagę na spadek notowań Trzaskowskiego w sondażu Ipsos, zaznaczył jednak, że realnie utrzymują się one powyżej poziomu 30 procent. - Trzaskowski musi myśleć już o drugiej turze, o tym, skąd weźmie poparcie, jak te głosy się przełożą, którzy wyborcy których kandydatów pójdą do wyborów i jak będą głosowali, czy ma on zapas na wygranie drugiej tury, czy nie ma. Na razie sondaże pokazują, że ma, ale w tej sytuacji spolaryzowania wszystko może się zdarzyć. Zazwyczaj w drugie turze głosowania pokazywały niemal pół na pół, różnica trzystu czy pięciuset tysięcy głosów jest bardzo mała - zaznaczył.

Posłuchaj

Prof. Bartłomiej Biskup o kampanii wyborczej (Stan rzeczy) 25:03
+
Dodaj do playlisty

- Nawrocki wykorzystał to, co mógł. Patrząc z punktu widzenia marketingu politycznego, powinien mieć dużą kampanię billboardową i medialną jakieś trzy miesiące temu. Prawdopodobnie jej nie miał, bo PiS stracił subwencję i nie było na to pieniędzy, nie było fazy tworzenia rozpoznawalności. Teraz troszkę to nadrobił, są debaty, jest szansa pokazania się szerszej opinii publicznej. Nawrocki się tu pokazuje, nie popełnia większych błędów. To, co mógł, to zrobił. Na efekty będzie musiał jeszcze poczekać - stwierdził gość audycji.

Czytaj także:

Na kolejnym miejscu wg sondażu Ipsos znajduje się kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia z 7-proc. poparciem. Lider partii Razem Adrian Zandberg może liczyć na 6 proc. poparcia. Zarówno Magdalena Biejat z Lewicy, jak i Grzegorz Braun, startujący w wyborach z własnego komitetu wyborczego, zdobyliby po 4 proc. głosów. 3 proc. ankietowanych zdecydowałoby się poprzeć Krzysztofa Stanowskiego. Po 1 proc. wyborców poparłoby Marka Jakubiaka, Artura Bartoszewicza i Joannę Senyszyn. Żaden z respondentów nie wskazał Marka Wocha i Macieja Maciaka.

* * * 

AudycjaStan rzeczy
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: prof. Bartłomiej Biskup politolog (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 16.04.2025
Godzina emisji: 21.33

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej