Sprawa Grzegorza Brauna. Co z jego immunitetem?

- Poseł Braun miał kilka zarzutów, ale został europosłem i zanim w ramach PE zostanie mu zdjęty immunitet, minie sporo czasu, a społeczeństwo widzi te wybryki polityczne i dochodzi do wniosku, że państwo działa opieszale - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ramiączek z Uniwersytetu WSB Merito. Odniósł się do wydarzeń ze szpitala w Oleśnicy, gdzie wtargnął europoseł.

2025-04-17, 22:00

Sprawa Grzegorza Brauna. Co z jego immunitetem?
Grzegorz Braun. Foto: Leszek Szymański/PAP

Do zdarzenia doszło w szpitalu w Oleśnicy. Kandydat na prezydenta Grzegorz Braun próbował dokonać "obywatelskiego zatrzymania" pracującej tam ginekolożki Gizeli Jagielskiej. Braunowi nie spodobało się to, że medyczka dokonuje aborcji. Śledczy wykonali pierwsze czynności z udziałem świadków i zabezpieczyli nagrania. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy, podlegająca Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu.


Posłuchaj

Dr Paweł Ramiączek gościem Pawła Wojewódki (Stan rzeczy) 25:33
+
Dodaj do playlisty

 - Dla mnie immunitet poselski jest reliktem przeszłości, to wymysł z czasów początków funkcjonowania polskiej konstytucji. Wtedy to spełniało swój obowiązek, bo posłowie podczas wystąpień, często używali takiego języka, że immunitet mógł ich chronić przed ewentualną odpowiedzialnością. Ale dziś jest formą ochrony, która chroni przed ich coraz bardziej brutalnymi czynami. Procedura zdjęcia immunitetu jest bardzo skomplikowana i niektórzy posłowie to wykorzystują. Poseł Braun miał kilka zarzutów, ale został europosłem i zanim w ramach PE zostanie mu zdjęty immunitet, minie sporo czasu, a społeczeństwo widzi te wybryki polityczne i dochodzi do wniosku, że państwo działa opieszale - powiedział dr Paweł Ramiączek.

Czytaj także:

* * * 

REKLAMA

AudycjaStan rzeczy
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: dr Paweł Ramiączek (prawnik z Uniwersytetu WSB Merito) 
Data emisji: 17.04.2025
Godzina emisji: 21.33

Źródło: Polskie Radio 24/sw

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej