Testosteron. To hormon decydujący o zdrowiu mężczyzn

- Testosteron, to ten jedyny hormon, który decyduje o całym życiu mężczyzny, jego spadek to często efekt nadmiernego stresu, ma to bardzo negatywny wpływ na jego zdrowie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalistka ds. medycyny męskiej.

2025-04-17, 20:00

Testosteron. To hormon decydujący o zdrowiu mężczyzn
Testosteron jest podstawowym męskim hormonem z uwagi na jego wpływ na witalność i odporność immunologiczną.Foto: Shutterstock/Monkey Business Images

Ekspertka podkreśliła, że optymalny poziom testosteronu wpływa na zachowanie mężczyzn takie jak: decyzyjność, poczucie szczęścia, witalność, a nawet decyduje o jego sylwetce i kształcie mięśni. Testosteron ma bezpośredni wpływ na libido, czyli apetyt na seks. Ale także budzi w nim chęć opieki nad słabszymi, bo to właśnie niski poziom testosteronu częściej wywołuje agresję i może to prowadzić do depresji.


Posłuchaj

Ewa Kempisty-Jeznach o testosteronie (Samo zdrowie) 25:43
+
Dodaj do playlisty

 

Dość często zapomina się, że poziom testosteronu wpływa na stan stawów i elastyczność ruchów. To decyduje o większej niż u kobiet produkcji czerwonych ciałek krwi. To właśnie testosteron, w różnej formie był stosowany jako nielegalny doping w przypadku oszustw np. na Tour de France.

To stres niszczy mężczyznę

- Najwyższy poziom testosteronu pojawia się w wieku 15-16 lat, podczas występowania burzy hormonalnej, związanej z okresem dojrzewania. Jest wysoki do roku 25, a potem spada. Około 40. roku życia tracą jego poziom np. pod wpływem dużego stresu, a im wyższy jest poziom hormonu stresu: kortyzolu, tym niższy będzie poziom testosteronu - tłumaczyła Ewa Kempisty-Jeznach. 

REKLAMA

Jak tłumaczyła ekspertka, mężczyźni już dawno odkryli dla siebie ścieżkę jak rekompensować spadek poziom testosteronu. Jest nią sport i wydzielane wtedy endorfiny (hormony szczęścia) i ten sposób nadrabiają jego spadki. Są w przyrodzie rośliny, które pomagają w produkcji testosteronu. Dotyczy to np. soi, koniczyny, rzepy, kalafiora, rzodkiewek, brukselki po kiszonki.

Jest wielu "złodziei" testosteronu?

Choć jak stwierdziła lekarka, nadmiar sportu potrafi uzależnić od endorfin i może przyczynić się do niepotrzebnego wzrostu poziomu kortyzolu. Dlatego nie można popadać w uzależnienie np. od biegania czy siłowni, bo nadmiar kortyzolu niszczy testosteron. Także prolaktyna, czyli hormon emocjonalny "okrada" organizm mężczyzny z testosteronu.

Paradoksem jest to, że społeczne zmiany w zachowaniu mężczyzn np. empatia, dostosowanie się ich do coraz wyższych oczekiwań kobiet, także powodują spadek poziomu testosteronu. Dziś problemy z bezpłodnością tak wielu par są efektem zmian społecznych, nowej roli mężczyzn oraz spadku poziomu testosteronu i jakości nasienia potencjalnych ojców. Dlatego poziom testosteronu trzeba badać od 16 roku życia, przynajmniej raz w roku, niezależnie od stanu zdrowia i wieku pacjenta.   

REKLAMA

****

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach (specjalistka ds. medycyny męskiej)
Data emisji: 17.04.2025
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Polskie Radio 24 / sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej