Święta Wielkanocne. "To także symbol odradzania się życia"
Małgorzata Jasztołt, etnografka z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi i dominikanin o. Stanisław Tasiemski, mówili w Polskim Radiu 24 o tradycjach ludowych i religijnych związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
2025-04-18, 13:00
Małgorzata Jasztołt podkreśliła, jak ważną częścią Wielkanocy jest możliwość spotkania się rodzin, zwłaszcza podczas uroczystego śniadania w niedzielę. Natomiast drugi dzień Świąt, zwany również Lanym Poniedziałkiem, psiada bogatą obrzędowość ludową.
- Obrzędy ludowe, które dotrwały do tej pory, jak Lany Poniedziałek, były częścią pogańskiej tradycji Słowian. Podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono pisanki z X wieku. Także w czasach przedchrześcijańskich jajko było symbolem odradzającego się życia - mówiła Małgorzata Jasztołt.
Posłuchaj
Ojciec Stanisław Tasiemski przyznał, że niektóre elementy pogańskich obrzędów zostały włączone do tradycji chrześcijańskiej. - Dla chrześcijan Wielkanoc to święto wyzwolenia, to dzień spotkania z Chrystusem, gdzie baranek paschalny jest symbolem odkupienia grzechów świata przez Zbawiciela. Dziś w Wielki Piątek, w diecezjach amerykańskich, podczas liturgii paschalnej, wielu wiernych zostanie przyjętych do Kościoła. Tego dnia nawet o 60 procent więcej osób prosi o chrzest niż w pozostałe dni w roku - tłumaczył o. Tasiemski.
Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku przypada na 20 i 21 kwietnia.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Goście: Małgorzata Jasztołt (etnografka z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi) i o. Stanisław Tasiemski (dominikanin)
Data emisji: 18.04.2025
Godzina emisji: 11.30
Źródło: Polskie Radio 24 /SW
REKLAMA
REKLAMA