Sensacyjna propozycja Izraela dla Hamasu. Dojdzie do rozejmu?

Izrael wyszedł z nową propozycją rozejmu w Strefie Gazy. Jerozolima domaga się uwolnienia wszystkich zakładników. W zamian proponuje przywódcy Hamasu Jahji Sinwarowi, i tysiącom jego podkomendnych, możliwość bezpiecznego opuszczenia Strefy Gazy. 

2024-09-19, 15:49

Sensacyjna propozycja Izraela dla Hamasu. Dojdzie do rozejmu?
Przywódca Hamasu Jahja Sinwar. Foto: shutterstock

Co jeszcze zakłada nowa propozycja? W ramach rozejmu Strefa Gazy miałaby zostać zdemilitaryzowana, odbudowana i miałby tam powstać nowy rząd. Informacje w tej sprawie przekazał w czwartek dziennik "Haaretz".

W praktyce więc przywódca Hamasu Jahja Sinwar zostałby pozbawiony władzy nad Strefą Gazy, ale mógły w dalszym ciągu przewodzić Hamasowi. W umowie zaś miałby znaleźć się zapis mówiący o "bezpiecznym korytarzu, którym lider tej organizacji, wraz z rodziną i tysiącami wybranych przez siebie bojowników, mógłby udać się do państwa trzeciego". Według publikacji w dokumencie nie ma mowy o "poddaniu się" terrorystów.

Oferta Izraela została przekazana już jednemu z mediatorów, czyli USA, które wraz z Egiptem i Katarem pełnią rolę pośrednika rozmowach o zawieszeniu broni. Negocjacje trwają od miesięcy i, jak dotąd, są bezowocne.

REKLAMA

Izrael ma propozycję dla Hamasu. Chcą przełamać impas

Według doniesień "Haaretz", gdyby Hamas odniósł się do tej propozycji z zainteresowaniem, wówczas Izrael przyjąłby ją jako swoje stanowisko. Według źródeł dziennika, nowa oferta rządu Netanjahu jest próbą przełamania impasu w negocjacjach. 

Pozytywnie do nowej propozycji izraelskiego rządu odniosło Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych. To największa z organizacji, zrzeszających bliskich osób porwanych przez Hamas. Jej członkowie domagają się jak najszybszego rozejmu z terrorystami.

Rozmowy o zawieszeniu broni

Przypomnijmy, że do tej pory rozmowy opierały się na trzyetapowym planie przedstawionym pod koniec maja przez prezydenta USA Joe Bidena. Zakłada on stopniowe uwalnianie zakładników w zamian za palestyńskich więźniów osadzonych w izraelskich więzieniach, zawieszenie broni, które ma doprowadzić do trwałego rozejmu, a także odbudowę Strefy Gazy i zwiększenie pomocy humanitarnej dla tego obszaru.

Zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie

Hamas wraz z innymi organizacjami terrorystycznymi napadł na południowy Izrael 7 października 2023 r., zabijając blisko 1200 osób i porywając 251. W niewoli pozostaje 97 zakładników, armia potwierdziła, że 33 z nich nie żyje.

REKLAMA

W izraelskiej interwencji przeciwko Hamasowi zginęło w Strefie Gazy ponad 41,2 tys. osób. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje kryzys humanitarny, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Czytaj także:

Źródło: PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej