Kometa z krańców Układu Słonecznego dotarła do Ziemi. Przyleci znowu za 80 tys. lat

W sobotę kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zbliży się do Ziemi na odległość, która pozwoli dostrzec ją gołym okiem. Następna taka szansa nadarzy się dopiero za... 80 tys. lat. O ile kometa przetrwa.

2024-10-12, 13:40

Kometa z krańców Układu Słonecznego dotarła do Ziemi. Przyleci znowu za 80 tys. lat
Kometa w sobotę zbliży się do Ziemi. Foto: Shutterstock/Triff

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) nadeszła z krańców naszego Układu Słonecznego – z Obłoku Oorta, który jak dziś się uważa, zawiera biliony takich skalno-lodowych obiektów jak C/2023 A3. Nieliczne z nich są z rzadka kierowane w pobliże Słońca.

Kometa zbliży się w sobotę do Ziemi na odległość ok. 70 mln km - przekazała NASA.

Wcześniej, pod koniec września, ominęła Słońce - naukowcy mieli wątpliwości, czy rzeczywiście będzie to możliwe. - Komety są bardziej kruche, niż ludziom się wydaje - wskazał astronom NASA Bill Cooke. Dodał, że znane są przypadki komet, np. Kometa Kohoutka (1973 r.) czy C/2012 S1 (ISON) (2013), które rozpadły się pod wpływem ciepła i grawitacji, przechodząc zbyt blisko Słońca.

Jednakże kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS nie rozpadła się. "Przetrwała mniej więcej nienaruszona" - czytamy na stronie NASA.

REKLAMA


C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS została odkryta w 2023 roku, kiedy zbliżyła się do Układu Słonecznego. Zidentyfikowali ją badacze z chińskiego obserwatorium Tsuchinshan oraz obserwatorium w RPA, gdzie wykorzystano teleskop ATLAS.

Od tych placówek badawczych pochodzi drugi człon nazwy komety.

Jasność komety

Bill Cooke ocenił, że "jest bardzo mało prawdopodobne, by Tsuchinshan-ATLAS był widoczny w ciągu dnia, ewentualnie o zmierzchu".

Naukowiec nadmienił, że "na przestrzeni ostatnich 300 lat obserwacji astronomicznych, zaledwie dziewięć komet było wystarczająco jasnych, aby można było dostrzec je w ciągu dnia". Ostatnią była Kometa Westa (1976 r.), a także ("w idealnych warunkach") Kometa Hale'a-Boppa (1997 r.).

REKLAMA

Jak dostrzec kometę gołym okiem? Wskazówki NASA

Astronom zalecił, jeśli ktoś podejmie próbę dostrzeżenia komety gołym okiem, by po zapadnięciu zmroku wybrać zaciemniony punkt obserwacyjny.

- Należy spoglądać na południowy zachód, ok. 10 stopni nad horyzontem. Następnie zidentyfikować gwiazdozbiory Strzelca i Skorpiona - to właśnie pomiędzy nimi powinna być widoczna kometa Tsuchinshan-ATLAS - poinstruował Cook. - Potem delektujcie się widokiem - dodał.

Czytaj także:

łl/polskieradio24.pl, NASA

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej