Pierwszy wywiad z polskim komisarzem. Serafin: jedność UE będzie poddana wielkiej próbie
- Europejski budżet musi być bardziej elastyczny, by Unia szybciej reagowała na nadzwyczajne sytuacje, takie jak powodzie w Polsce, czy zagrożenia na wschodzie - mówił w podcaście Szczyt Europy komisarz do spraw budżetu Piotr Serafin. Pytany o najbliższe pół roku, kiedy Polska będzie kierować pracami Unii, odpowiedział, że to będzie najtrudniejsze sześć miesięcy od wielu lat. Zdradził tez jakich przezwisk nie lubi i pokazał, czy umie w głowie przeliczać duże kwoty.
Beata Płomecka
2024-12-15, 16:40
To pierwszy wywiad komisarza do spraw budżetu Piotra Serafina od czasu kiedy zaczął pracę kilkanaście dni temu wraz z nową Komisją Europejską. Piotr Serafin, w przeszłości unijny urzędnik, minister i przedstawiciel Polski przy Unii, rzadko wypowiada się dla mediów, ale przyjął zaproszenie dla podcastu Szczyt Europy, wspólnego projektu Polskiego Radia i telewizji TVN24. Brukselscy korespondenci Beata Płomecka i Maciej Sokołowski połączyli siły na czas polskiej prezydencji, która rozpoczyna się 1 stycznia.
Piotr Serafin mówi o "zupełnie nowej rzeczywistości"
To właśnie Piotr Serafin będzie odpowiedzialny za przygotowanie unijnego budżetu po 2027 roku. Projekt, jak powiedział w podcaście Szczyt Europy, ma się ukazać w drugiej połowie przyszłego roku. Na kluczowe pytanie - ile pieniędzy otrzyma w nim Polska - nie chciał odpowiedzieć, ale podkreślał, że czas polskiej prezydencji należy wykorzystać na dyskusje o priorytetach w unijnym budżecie.
- Zanim zaczniemy rozmawiać o kwotach, jest niezwykle ważne, by najbliższe pół roku było poświęcone rozmowie na temat priorytetów, które budżet unijny ma finansować. Zmieniło się wokół nas bardzo wiele, żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości geopolitycznej i taka rozmowa o tym, co budżet europejski finansuje jest absolutnie niezbędna. Przyjdzie czas, będziemy rozmawiać o liczbach, ale to jeszcze nie jest ten moment - powiedział unijny komisarz.
Jednym z priorytetów będzie zapewne bezpieczeństwo Europy i obrona. Ale tu - jak mówi Piotr Serafin - potrzebna jest zmiana podejścia. - Uważam, że nie ma jeszcze wystarczającego poczucia w państwach członkowskich, że wspólne wydatkowanie środków na obronę może przynieść lepsze efekty. Są już jaskółki. Te jaskółki jeszcze wiosny nie czynią - dodał Piotr Serafin.
REKLAMA
"Jedność UE będzie poddane wielkiej próbie"
Przyznał, że europejski budżet musi być zreformowany i dotyczy to także polityki spójności, z której hojnego wsparcia korzystają polskie regiony. - Podaję zazwyczaj przykład elastyczności. Cechą polityki spójności jest programowanie wydatków na okres siedmioletni i bardzo mało zostaje przestrzeni na elastyczność, na reagowanie na zmieniający się wokół nas świat. A te wyzwania pojawiają się każdego dnia. Tylko w Polsce widzimy problemy regionów graniczących, z Białorusią, z Rosją, widzieliśmy powódź. W innych krajach Europy widzimy pożary, musi być budżet europejski przygotowany, żeby reagować na to. Może nie powinniśmy programować wszystkiego z góry na 7 lat? Być może powinniśmy pozostawić jakąś przestrzeń na to, żeby reagować na zmieniający się wokół świat - powiedział Piotr Serafin.
Najbliższe pół roku, podczas polskiej prezydencji? Według komisarza do spraw budżetu będzie ogromnym wyzwaniem dla Unii. - Nie chciałbym być złym prorokiem, ale to będzie prawdopodobnie najtrudniejsze sześć miesięcy od bardzo wielu lat. Jedność europejska będzie poddana wielkiej próbie. Uważam, że Unia Europejska ma szczęście, że w tych sześciu miesiącach pracami Rady będzie kierowała Polska, która z jednej strony ma niezwykłą wiarygodność w Waszyngtonie, choćby z uwagi na poziom wydatków obronnych, choćby z uwagi na zrozumienie istoty silnych związków transatlantyckich dla jedności Zachodu, ale także Polska, która ma wiarygodność w Unii Europejskiej i ma potencjał do tego, by pełnić rolę lidera w pełnym tego słowa znaczeniu - podkreślił komisarz do spraw budżetu.
- Sankcje UE wobec Rosji. Polskie Radio dotarło do tajnej listy
- KE przyznała Polsce rację: migracja narzędziem wojennym. Prawo do azylu można zawiesić
Apel do młodych Polaków
Jeśli chodzi o Polaków w unijnych instytucjach, to Piotr Serafin przyznał, że niepokoi go, że coraz mniej młodych Polaków przyjeżdża do pracy w Brukseli. - Nie wiem czy to dlatego, że Polska jest dziś innym krajem niż była 20 lat temu, w związku z tym perspektywa pracy w instytucjach nie jest tak atrakcyjna. Serdecznie zachęcam wszystkich, którzy kończą studia, którzy są u progu kariery zawodowej, by myśląc o swojej przyszłości, pomyśleli także o pracy w instytucjach europejskich - powiedział Piotr Serafin.
REKLAMA
Cała rozmowa z komisarzem do spraw budżetu w najnowszym odcinku Szczyt Europy. Z niej też dowiedzą się Państwo czy Piotr Serafin umie przeliczać duże kwoty w głowie i jak reaguje na przezwiska - Kalkulator i Egzekutor.
Polskie Radio
REKLAMA