Rosną ataki na wschodniej granicy. Straż graniczna o próbach forsowania zapory

Ponad sto dziesięć prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski podjęto wczoraj. Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili większość tych prób. Wobec dwóch osób są prowadzone działania mające na celu ich ujęcie.

2025-04-02, 10:51

Rosną ataki na wschodniej granicy. Straż graniczna o próbach forsowania zapory
Straż Graniczna stale monitoruje polsko-białoruską granicę. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Uszkodzone auta Straży Granicznej, w funkcjonariuszy rzucano kamieniami

Ludzie, którzy podejmowali próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej rzucali kamieniami w kierunku funkcjonariuszy. Uszkodzili też dwa pojazdy Straży Granicznej.

Pogranicznicy regularnie publikują statystyki dotyczące prób nielegalnego przejścia przez granicę polsko-białoruską. Straż Graniczna udostępnia też w mediach społecznościowych nagrania dokumentujące próby nielegalnego sforsowania zapory przez migrantów.

Presja migracyjna na polsko-białoruską granicę systematycznie rośnie. - Grupy migrantów są coraz większe i coraz bardziej agresywne - mówił w rozmowie z Polskim Radiem major Błażej Łukaszewski, rzecznik 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wyjaśnił, że duży wpływ na pogarszającą się sytuację mają rosnące temperatury. - Dopóki były mrozy, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej była bardzo spokojna. Od kilkunastu dni widzimy, że jest bardzo napięta - mówił wojskowy.

REKLAMA

"Siemianówka 2025". Ćwiczenia przy granicy

W tym samym czasie przy granicy z Białorusią trwają ćwiczenia wielu polskich służb. W ramach akcji "Siemianówka 2025", różne scenariusze działań, w tym m.in. na przykładzie prawdziwych sytuacji z przeszłości ćwiczą straż pożarna ze strażą graniczną, policją, wojskiem, ratownikami medycznymi i innymi służbami. W ćwiczeniach realizowanych w przygranicznych podlaskich gminach Narewka i Michałowo uczestniczy 200 funkcjonariuszy. Jak przekazano, głównym celem akcji jest doskonalenie umiejętności ewakuacji osób poszkodowanych w trudnym terenie, np. z wody czy bagna, ale też kierowania takimi działaniami i koordynacji.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/PolskieRadio24.pl/SG/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej