Rzym szykuje się na najazd pielgrzymów, służby w gotowości. MSZ ostrzega Polaków
Władze Rzymu postawiły miejskie służby w stan najwyższej gotowości w związku z nadchodzącymi uroczystościami Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Porządku na ulicach, w tym bezpiecznego ruchu pieszych, pilnować będą policjanci w mundurach i po cywilnemu. Miasto skorzysta też z tysięcy kamer i systemów sztucznej inteligencji. Wskazówki dla pielgrzymujących w tym czasie do Rzymu przygotował także polski MSZ.
2025-04-15, 17:09
Rzym szykuje się na pielgrzymów. To warto wiedzieć przed wyjazdem
Szczególną uwagę funkcjonariusze przywiązują do bezpieczeństwa uczestników Drogi Krzyżowej w Koloseum, na którą ściągną katolicy z całego świata. W zeszłym roku w rzymskich uroczystościach Wielkiego Piątku uczestniczyło około 25 tysięcy osób, mimo braku udziału papieża Franciszka, który miał problemy zdrowotne.
Także w tym roku policjanci w mundurach i w strojach cywilnych skoncentrują się na natężeniu ruchu pieszego i samochodowego w okolicach miejsc, gdzie będą odbywać się uroczystości wielkanocne. Wprowadzone zostaną ograniczenia parkowania i wzmożona kontrola pojazdów. W okresie świąteczno-majówkowym w Rzymie spodziewanych jest 2 miliony turystów.
W sprawowaniu kontroli i dbaniu o bezpieczeństwo odwiedzających Wieczne Miasto w czasie Wielkanocy, pomoże służbom system monitoringu składający się z 10 tysięcy kamer i wykorzystujący sztuczną inteligencję. Dzięki algorytmom będzie możliwe liczenie osób, które będą przechodzić przez punkty kontrolne na drodze do Koloseum czy na Plac św. Piotra. Pozwoli to uniknąć nagromadzenia zbyt dużej liczby osób na niewielkiej powierzchni. Jak zapewnia dyrektor generalny Urzędu Miasta, Paolo Aielli, system ten spełnia przepisy dotyczące prywatności. Monitoring będzie stale połączony z salą operacyjną i ułatwi wymianę komunikatów głosowych i multimedialnych.
REKLAMA
Komunikat MSZ dla Polaków
Polski resort dyplomacji zaznacza, że choć we Włoszech nie ma zagrożenia terrorystycznego, to "z uwagi na niestabilną sytuację międzynarodową nie można wykluczyć, że Włochy mogą być celem ataku". Radzi zachować szczególną ostrożność w miejscach, które mogą stać się celem zamachowców - lotniskach, dworcach kolejowych czy centrach handlowych. "Należy liczyć się ze zwiększoną liczbą funkcjonariuszy i kontroli" - czytamy.

MSZ przypomina też, że w razie wprowadzenia alertu terrorystycznego należy spodziewać się m.in. "obecności na ulicach żołnierzy z bronią automatyczną, prześwietlania bagażu i bramek bezpieczeństwa". Koniecznie trzeba też bezwzględnie stosować się do poleceń służb porządkowych.
To warto widzieć przed podróżą do Rzymu. MSZ radzi: zarejestruj i ubezpiecz się
Wielkanoc, czyli czas, gdy w Rzymie jest wielu pielgrzymów, to także czas podwyższonej aktywności kieszonkowców. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca turystom pragnącym odwiedzić Watykan w tym szczególnym czasie zachowanie ostrożności przede wszystkim w środkach transportu publicznego, zwłaszcza metra, a także w rejonie Koloseum, placu św. Piotra i Ogrodów Watykańskich. Koniecznie trzeba też pamiętać, by nie zostawiać cennych rzeczy w samochodzie, wciąż zdarzają się tam bowiem włamania do aut, w szczególności wypożyczanych lub na zagranicznych numerach rejestracyjnych.
Czytaj także:
- Kieszonkowcy pobili się na stacji metra w Rzymie. Interweniowała policja
- "Ty oglądasz Koloseum, a kieszonkowcy ciebie". Uważaj, aby nie paść łupem złodzieja
Resort przypomina też, że warto ubezpieczyć się przed wyjazdem, a także ubezpieczyć swój bagaż. W razie kradzieży należy zgłosić się na posterunek policji, bo tylko protokół tam spisany będzie podstawą do dochodzenia odszkodowania. Koniecznie trzeba też zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. W razie utraty dokumentów, trzeba skontaktować się z Wydziałem Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Rzymie. "Zalecamy podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem. Jeden z dokumentów pozostaw w hotelowym sejfie".
REKLAMA
MSZ zaleca też zarejestrowanie się w systemie Odyseusz, co ułatwi kontakt polskim urzędnikom w razie sytuacji nadzwyczajnych za granicą i umożliwi otrzymywanie powiadomień o "zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych".
Źródła: Polskie Radio/PAP/GOV.pl/mbl
REKLAMA