Zacharowa planowała podróż na Maltę. Zrobili jej psikusa
Malta cofnęła wizę rzeczniczce rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej. Wpływ na to miały trzy kraje UE. Źródła podają, iż były to Litwa, Łotwa i Estonia.
2024-12-04, 20:25
Zacharowa miała udać się na Maltę wraz z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem, by wziąć udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych OBWE.
Informację o cofniętej wizie jako pierwsze podało rosyjskie MSZ. Malta miała poinformować Zacharową, że cofnie jej wizę z powodu "okoliczności będących poza kontrolą". Dodano, że to "bezprecedensowa decyzja".
Nie ujawniono nazw trzech krajów, które wyraziły sprzeciw, jednak źródła Times of Malta podały, że były to Litwa, Łotwa i Estonia.
Wcześniej Litwa i Łotwa poinformowały, że ich ministrowie nie wezmą udziału w szczycie, na znak protestu przeciwko obecności Ławrowa. Oba kraje wyślą delegacje niższej rangi.
REKLAMA
Również wiceszef polskiego MSZ Władysław Teofil Bartoszewski ocenił, że zaproszenie Ławrowa to błąd. Dodał, że rozważane są różne scenariusze reakcji Radosława Sikorskiego.
Ławrow wybiera się na Maltę. Pierwsza wizyta od czasu wojny
MSZ Rosji podało na początku listopada, że szef resortu Siergiej Ławrow planuje udać się na Maltę w związku ze spotkaniem ministrów spraw zagranicznych OBWE w dniach 5-6 grudnia.
Byłaby to pierwsza wizyta Ławrowa w kraju UE od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę.
Po napaści rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku Ławrow został objęty sankcjami USA, UE i Wielkiej Brytanii, do których dołączyły się Kanada, Australia i Japonia.
REKLAMA
- Pomoc Ukrainie to "priorytet". Szef NATO zapowiada szybkie dostawy
- Rosjanie nie chcą ginąć za podwójny żołd. Coraz mniej ochotników
- Jeździła taksówką i szpiegowała dla GRU. 16-latka może spędzić resztę życia w więzieniu
Rosja aktywnie wykorzystuje propagandę i dezinformację jako element swojej wojny hybrydowej, nie tylko w Ukrainie, ale także na arenie międzynarodowej. Główne cele tych działań to podważanie zaufania publicznego, manipulacja danymi oraz wzmacnianie fałszywych narracji, które mają usprawiedliwiać działania wojenne i odwracać uwagę od rzeczywistych strat oraz zbrodni popełnianych w trakcie inwazji. Bądź czujny i weryfikuj informacje, korzystając z zaufanych źródeł oraz platform, które na bieżąco monitorują i obalają fałszywe wiadomości związane z wojną w Ukrainie.
Times of Malta/pr24.pl/pb
REKLAMA